Σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, η ΑΕΚ επικράτησε 103-101 της Βενέτσια στην παράταση μέσα στην Ιταλία πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στο φετινό Basketball Champions League.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν γρήγορα με 18-11 χάρη στην ευστοχία τους στα τρίποντα και τα επιθετικά τους ριμπάουντ, ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» με οδηγούς τους Μαυροειδή και Μπάρλοου ισορρόπησαν και πέρασαν μπροστά στα τέλη της δεύτερης περιόδου (30-32). Η πρωταθλήτρια Ιταλίας με αιχμές τους Όρελικ και Πέριτς κατόρθωσε τέσσερα λεπτά πριν το τέλος να ξεφύγει και πάλι με επτά (77-70), ωστόσο η «Ένωση» άγγιξε τη νίκη προσπερνώντας με τρεις στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας .Το αντιαθλητικό φάουλ του Λαρεντζάκη στον Τζόνσον επέτρεψε στη Βενέτσια να μειώσει στον πόντο, ενώ μετά από επιθετικό ριμπάουντ ο Όρελικ κέρδισε φάουλ και σχεδόν σε νεκρό χρόνο είχε 1/2 βολές που έστειλαν το ματς σε παράταση (85-85). Εκεί τα τρίποντα από Γκριν και Σάκοτα έφεραν την ΑΕΚ στο +6 (87-93), όμως ο Τζόνσον με προσωπικά καλάθια ισοφάρισε. Στην τελευταία επίθεση της «Ένωσης» ο Τζέιμς με κάρφωμα διαμόρφωσε το τελικό σκορ 2’’ πριν το φινάλε.

Διαιτητές: Μπούλτο (Ισπανία), Αουνκρόγκερς (Λετονία), Ομπράντοβιτς (Βοσνία).

Δεκάλεπτα: 21-15, 38-34, 64-60, 85-85 (κ.α.), 101-103.

Βενέτσια (Ντε Ραφαέλε): Χέινς 8 (4 ασίστ), Πέριτς 19 (6 ριμπ.), Τζόνσον 20, Μπράμος 10 (4 ριμπ.), Ντε Νικολάο, Τζένκινς 4 (4 ασίστ), Όρελικ 25 (9 ριμπ.), Μπολπίν, Μπίλιγκα 6 (7 ριμπ.), Γουάτ 9 (5 ριμπ.).

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελόνου 12 (6 ριμπ.), Τζέιμς 4, Γκριν 23 (4 ασίστ), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 15 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Άτιτς 4, Λαρεντζάκης 14 (3 ριμπ.), Μπάρλοου 13 (5 ριμπ.), Μαυροειδής 18 (9 ριμπ.), Σι (3 ριμπ.).