Μετά από εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε στην Κωνσταντινούπολη της Μπεσίκτας με 70-53 βάζοντας γερές βάσεις για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο δεκάλεπτο με 21-18. Οι ερυθρόλευκες στην συνέχεια ανέβασαν την απόδοσή τους και ξέφυγαν 29-22 (στο 13ο λεπτό) και 32-24 (στο 15ο). Το πρώτο ημίχρονο βρήκε μπροστά τον Ολυμπιακό με 36-29 και τις Μάζιτς, Καλτσίδου και Αντερσον να έχουν βοηθήσει σημαντικά στο σκοράρισμα.

Οι παίκτριες της ελληνικής ομάδας συνέχισαν στον ίδιο δυνατό ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο,  άρχισαν να χτίζουν διαφορά και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 53-40. Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην τέταρτη περίοδο με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο +19 (68-49) πετυχαίνοντας τελικά μια μεγάλη νίκη με 70-53.

Δεκάλεπτα: 18-21, 29-36, 40-53, 53-70

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Ουζούνογλου 2, Μόσμπι 12, Σιτζίλ 4, Ερντέν Ατακάν 1 (1), Οζέλκι, Νταμπάκογλου, Σιγιαντεμίρ, Περοβάνοβιτς 10, Αβσι, Γουίλερ 16 (2), Ουζούν 6 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μάζιτς 13 (3), Χατζηνικολάου 3 (6 ασίστ), Νικολοπουλου 4, Σωτηρίου 10, Άντερσον 13, Μακόλι 7, Σπυριδοπούλου 6 (2), Κοσμά, Καλτσίδου 14(1).