Η ΑΚΕ Πιερίας ηττήθηκε με 77-64 σπό τον Άθλο Αλεξάνδρειας, στο 2ο Γυμνάσιο Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα της Κατερίνης πλήρωσε την κακή της αμυντική λειτουργία και έμεινε πίσω στο σκορ με 26-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΚΕ Πιερίας βελτιώθηκε αισθητά στην άμυνα, αλλά προδώθηκε από την επιθετική της δυστοκία, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με 44-32 υπέρ του Άθλου Αλεξάνδρειας.

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να επικρατούν στα σημεία σε ένα δεκάλεπτο η κάθε μία (14-17 και 19-15) και το τελικό σκορ να βρίσκει νικητή τον γηπεδούχο με 77-64.

Διαιτητές: Μελανίδης – Ντόγκας.

Δεκάλεπτα: 26-19, 44-32, 58-49, 77-64.

ΑΣ Άθλος Αλεξάνδρειας (Αγγέλης): Ντάντσης 2, Πεκιαρίδης, Παύλου 13 (1), Χαριτόπουλος 12, Τσαρούχας 5 (1), Πεχλιβάνος 18, Ευθυμιόπουλος, Χρυσικός, Τζαφέρης 10, Τακούτης 2, Γιοβανόπουλος 9 (1), Ψυχογιός 6.

ΑΚΕ Πιερίας (Τσουκ): Προβατίδης 7 (2), Μπατάλας 5 (1), Μεταξιώτης, Μαράζης 6, Τασιούλας 7 (1), Αντωνίου 7 (1), Παπαδόπουλος 8 (2), Λάπας 4 (1), Σαββίδης, Ευαγγελόπουλος 5 (1), Βλάχος 3, Πιτσιάβας 13.