Παρακολουθήστε, λεπτό προς λεπτό, μέσα από το katerinisport.gr, την πρώτη αθλητική ιστοσελίδα της Πιερίας, την αναμέτρηση Πιερικός – Ηρακλής, για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

(Για να παρακολουθήσετε την εξέλιξη του αγώνα, απαιτείται “refresh” (πλήκτρο F5)

Η σύνθεση του Πιερικού
Παπατολίκας, Κωστίκος, Τουλίκας, Κανταρτζής, Τουλκερίδης, Κραγιόπουλος, Κατσιαμήτας, Κτιστόπουλος, Γκουντρουμπής, Παπαδόπουλος, Σαμανίδης.
Στον πάγκο: Τερζής, Κυριλλίδης, Λαμπίρης, Τοπουζλής, Κοκονόζι, Καραγκούνης, Παραφέστας.

Η σύνθεση του Ηρακλή
Γιούδας, Ρεβυθόπουλος, Κριτσιάνης, Ιωαννίδης, Καστριτσέας, Παναγιωτούδης, Ρόβας, Αθανασίου, Κρυστάλλης, Σαββελίδης, Δραγάνης.
Στον πάγκο: Ανδρεάκος, Μυλωνάς, Μούδιος, Καρακώστας, Στεφανής, Κατσούλης, Υφαντίδης.

Διαιτητής του αγώνα είναι ο Ρούσης (Θεσσαλίας) με βοηθούς τους Μάνο και Νίκιζα (Λάρισας).

Το παιχνίδι ξεκίνησε…

2′ Πλασέ του Ρόβα στην κλειστή γωνία του Παπατολίκα, ο Παπατολίκας παραχώρησε κόρνερ.

12′ Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Παναγιωτούδη από δεξιά, ο Κρυστάλλης έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πιερικού.

Περίπου 700 θεατές παρακολουθούν το παιχνίδι.

Αναγκαστική αλλαγή για τον Ηρακλή, με τον Υφαντίδη να αντικαθιστά τον Κρυστάλλη που αποχωρεί λόγω τραυματισμού.

15′ Σουτ του Κωστίκου, η μπάλα στην αγκαλιά του Γιούδα.

Μόλις τρεις ποδοσφαιριστές του Ηρακλή (Γιούδας, Ιωαννίδης και Δραγάνης) βρίσκοντας στο αρχικό σχήμα της ομάδας τους απέναντι στην ΑΕ Καρίτσας, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

20′ Μετά από σέντρα του Δραγάνη από αριστερά, ο Καστριτσέας έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

23′ Κίτρινη κάρτα για τον Τουλκερίδη του Πιερικού.

24′ Φάουλ του Παναγιωτούδη από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Σαββελίδη στην άλλη πλευρά, αυτός έκανε το σουτ, όμως ο Παπατολίκας μπλόκαρε.

Μοναδικό γκολ στη σημερινή 5η αγωνιστική στον 5ο όμιλο της Γ’ Εθνικής, αυτό του Μακεδονικού με το οποίο προηγείται 1-0 επί του ΑΟ Καρδίας (9′ Τσουκάνης).

Η ΑΕ Καρίτσας παραμένει στο 0-0 στο Παλαιοχώρι, κόντρα στον τοπικό Άρη.

Συνοπτικά, στον 2ο όμιλο

Πιερικός-Ηρακλής 0-0

Άρης Παλαιοχωρίου-ΑΕ Καρίτσας 0-0

Μακεδονικός-ΑΟ Καρδίας 1-0 (9′ Τσουκάνης)

Αγροτικός Αστέρας-Εδεσσαϊκός 0-0

ΦΑΣ Νάουσα-Κιλκισιακός 0-0

Αλμωπός Αριδαίας-ΑΠΕ Λαγκαδά 0-0

Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων-Φίλιππος Αλεξάνδρειας 0-0

Ρεπό έχει ο Καμπανιακός.

29′ Εκτέλεση κόρνερ του Παπαδόπουλου από δεξιά, κεφαλιά ο Κανταρτζής στην “καρδιά” της κυανόλευκης άμυνας, η μπάλα όμως έφυγε ψηλά άουτ χωρίς να ανησυχήσει ο Γιούδας.

Και η ΑΠΕ Λαγκαδά προηγείται με 1-0 από το 9′ στην Αριδαία, επί του Αλμωπού (σκόρερ ο Ταχματζίδης).

36′ Ο Ηρακλής ανοίγει το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παναγιωτούδη.

38′ Ο Γκουντρουμπής επιχείρησε να πιάσει το σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, μετά από σέντρα του Σαμανίδη, αλλά δε βρήκε καλά τη μπάλα και έτσι ο κίνδυνος πέρασε για τον Γιούδα.

45’+ Συρτό μακρινό σουτ του Γκουντρουμπή, η μπάλα έφυγε άουτ.

Τέλος α’ μέρους. Πιερικός – Ηρακλής 0-1

Για ένα ακόμη παιχνίδι, ο Πιερικός εμφανίζεται κατώτερος των περιστάσεων στο πρώτο ημίχρονο…

Ημίχρονα στο 2ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Η ΑΕ Καρίτσας χάνει στο Παλαιοχώρι, από τον Άρη με 1-0.

Αναλυτικά

Άρης Παλαιοχωρίου-ΑΕ Καρίτσας 1-0 (18′ Κωτάκης)

Πιερικός-Ηρακλής 0-1 (35′ Παναγιωτούδης)

Αγροτικός Αστέρας-Εδεσσαϊκός 0-1 (45+ Καράμπελας)

ΦΑΣ Νάουσα-Κιλκισιακός 1-0 (37′)

Αλμωπός Αριδαίας-ΑΠΕ Λαγκαδά 1-1 (45′ Χαρίσης / 9′ Ταχματζίδης)

Δείτε σε βίντεο το γκολ του Παναγιωτούδη, όπως το κατέγραψε η κάμερα της webtv του katerinisport.gr.

Πιερικός – Ηρακλής: Το 0-1 του Παναγιωτούδη στο 36′ (VIDEO)

Ξεκίνησε το β’ μέρος στο Α’ ΔΑΚ. Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες.

Περίπου 1000 θεατές στις κερκίδες.

Ο Πιερικός θα πρέπει να βελτιωθεί πολύ, αν θέλει να πάρει κάτι από το σημερινό παιχνίδι.

Μπήκε πιο δυνατά η ομάδα της Κατερίνης.

50′ μετά από κόρνερ, η μπάλα κόντραρε στον Καστριτσέα και πήρε πορεία προς την εστία του Γιούδα, βρήκε στον τερματοφύλακα του Ηρακλή και απομακρύνθηκε.

53′ Μετά από εκτέλεση φάουλ για τον Πιερικό, οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην κόντρα, βγαίνοντας γρήγορα, δυο με δυο, με τον Ρόβα να βρίσκεται τελικά σε θέση βολής απέναντι από τον Παπατολίκα και να κάνει το χλιαρό σουτ, ο τερματοφύλακας του Πιερικού δε μπόρεσε να την αποκρούσει, η μπάλα πήρε πορεία προς την εστία και την τελευταία στιγμή απομάκρυνε ο Τουλκερίδης.

54′ Συρτό σουτ του Τουλίκα, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Γιούδας, στην κορυφαία στιγμή του Πιερικού έως τώρα.

62′ Δυνατό σουτ του Παναγιωτούδη από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα έφυγε άουτ.

63′ Καραγκούνης αντί Κτιστόπουλου για την ομάδα του Πιερικού.

64′ Κίτρινη κάρτα για τον Ρόβα του Ηρακλή.

72′ Αλλαγή για τον Ηρακλή. Στη θέση του Υφαντίδη που αποχωρεί κι αυτός λόγω τραυματισμού, περνάει ο Μούδιος.

73′ Αλλαγή για τον Πιερικό. Ο Κοκονόζι αντικατέστησε τον Σαμανίδη.

Στο 75′ των αγώνων της 5ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής:

Αγροτικός Αστέρας-Εδεσσαϊκός 2-3 (65′ πεν, 74′ / 45+ Καράμπελας, 62′ Ταουσιάνης, 67′ Σκαθαρούδης)

ΦΑΣ Νάουσα-Κιλκισιακός 1-0 (37′ Κωτσόπουλος)

Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων-Φίλιππος Αλεξάνδρειας 1-0 (55′ Κιρκιλιανίδης)

78′ Εκτέλεση κόρνερ του Παπαδόπουλου από αριστερά, σουτ του Τουλίκα από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα πολύ ψηλά άουτ.

79′ Παραφέστας αντί Κατσιαμήτα για την ομάδα του Πιερικού.

80′ Ανδρεάκος αντί Δραγάνη για την ομάδα του Ηρακλή.

83′ Ατομική προσπάθεια του Κοκονόζι από δεξιά και συρτή σέντρα στη μικρή περιοχή του Ηρακλή, ο Γιούδας μπλόκαρε προ του Καραγκούνη.

83′ Κίτρινη κάρτα για τον Καραγκούνη.

84′ Τερζής αντί Κωστίκου για την ομάδα του Πιερικού.

87′ Κεφαλιά του Παραφέστα μετά από σέντρα του Καραγκούνη, απέκρουσε ο Γιούδας, στην καλύτερη στιγμή για τον Πιερικό.

Άλλα αντί άλλων σφυρίζει ο Ρούσης στα τελευταία λεπτά, με διάφορα ανάποδα φάουλ, πάντα υπέρ του Ηρακλή, με τον διαιτητή του αγώνα, μεταξύ άλλων, να μη βλέπει τον προπονητή του Ηρακλή, Σάκη Αναστασιάδη να “σουλατσάρει” μπροστά από τον πάγκο του Πιερικού!

90’+4′ Στεφανής αντί Σαββελίδη.

Τέλος αγώνα. Πιερικός – Ηρακλής 0-1