Ρεπορτάζ: Χρήστος Ξανθόπουλος

Την παράταση χρειάστηκε ο Δίας Δίου για να αποκλείσει με 2-1 τον Μύτικα στη Λεπτοκαρυά και να προκριθεί στην επόμενη φάση του Κυπέλλου της ΕΠΣ Πιερίας, με τον κανονικό αγώνα να λήγει 1-1.

Οι γηπεδούχοι στάθηκαν πολύ καλά απέναντι σε έναν αντίπαλο ανώτερης κατηγορίας και ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με πέναλτι του Τζόβα στο 14′.
Τα πράγματα για τον Δία έγιναν πιο δύσκολα μετά την αποβολή του Μανίκα στο 20′, για εξύβριση του διαιτητή Γ. Ασλανίδη.
Παρόλα αυτά, η ομάδα του Δίου κυριάρχησε και έχασε πολλές ευκαιρίες, φτάνοντας στην ισοφάριση στο 78′ με σουτ του Παναγιωτίδη.
Η κανονική διάρκεια δεν ανέδειξε νικητή και η πρόκριση κρίθηκε στην ημίωρη παράταση, καθώς στο 115′ ο Λαζαρίδης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι χάρισε τη νίκη στον Δία.
Οι φιλοξενούμενοι που είχαν έντονα παράπονα από τον διαιτητή Γ. Ασλανίδη και τη βοηθό Β. Τσικλητάρη, ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με εννέα ποδοσφαιριστές, καθώς ο Καλουσίδης στο 120′ αντίκρυσε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.