Οι Πάνθηρες επικράτησαν με της ΑΚΕ Πιερίας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Όπως μαρτυρά και το τελικό αποτέλεσμα, οι Πάνθηρες έφτασαν σε μία εύκολη επικράτηση στο κατερινιώτικο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής και συνέχισαν την αήττητή τους πορεία στην κατηγορία.

Η άμυνα των Πανθήρων αποδείχθηκε αξεπέραστο εμπόδιο για την ΑΚΕ Πιερίας, με τους Πάνθηρες να το εκμεταλλεύονται και επιθετικά με τον καλύτερο τρόπο και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 7-27.

Η ΑΚΕ Πιερίας αντέδρασε στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου μειώνοντας σε 16-29 στο πρώτο τρίλεπτο, με την συνέχεια να είναι ισορροπημένη και το ημίχρονο να βρίσκει τους τυπικά φιλοξενούμενους να προηγούνται με 24-39.

Οι Πάνθηρες μπήκαν δυναμικά στο πρώτο τρίλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους είκοσι επτά πόντους (24-51) και την ΑΚΕ Πιερίας να ισορροπεί ξανά το παιχνίδι και η τρίτη περίοδος να ολοκληρώνεται με 37-61.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 44-80.

Διαιτητές: Χρυσάφης Β. – Κορμεντζάς.

Δεκάλεπτα: 7-27, 24-39, 37-61, 44-80.

ΑΚΕ Πιερίας (Τσουκ): Προβατίδης 2, Μπατάλας 7 (1), Ευαγγελόπουλος 3 (1), Μαράζης 9 (1), Βλάχος, Τασιούλας 4, Παπαδόπουλος 1, Αντωνίου, Σαββίδης 6 (1), Τζουνίδης 9, Παυλίδης 2, Μεταξιώτης 1.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Βάτος 11, Ιορδανίδης 4, Πολυχρόνης 5 (1), Καρατόλιος 15 (5), Μπούσμπουρας 12 (1), Αδαμόπουλος 13, Γκαβοτάσιος 2, Λαγαμτζής 5, Καρακασίδης 6, Σκρέτας, Κεραμιδάς 3, Κούτσικας 4.