Ο Αρχέλαος Savvidis Team ηττήθηκε με 21-33 από τον Φίλιππο Βέροιας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τον 1ο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας.

Εντυπωσιακός ήταν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Αρχέλαος Savvidis Team ο οποίος κατάφερε προηγηθεί με 4-1 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στην συνέχεια, η ομάδα της Βέροιας ισορρόπησε το παιχνίδι, με τον Αρχέλαο να διατηρεί σταθερά ένα προβάδισμα δύο τερμάτων. Μετά την ολοκλήρωση του πρώτου εικοσάλεπτου ο Φίλιππος πήρε τον έλεγχο του αγώνα στα χέρια του, πέτυχε την ισοφάριση (9-9) στο 20’ 37”, προσπέρασε στο σκορ με 10-11 στο 24’ 20” και ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα τριών τερμάτων (11-14).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φίλιππος κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμα του καθώς προηγήθηκε με 11-16 στο ξεκίνημά του και απέκτησε ένα προβάδισμα που με βάση την εμπειρία και τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, ήταν επαρκές να του διασφαλίσει τη νίκη και την πρόκριση στον επόμενο γύρο του θεσμού. Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης ο Αρχέλαος Savvidis Team παρέμεινε μαχητικός, αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει τις ισορροπίες του αγώνα. Ο Φίλιππος Βέροιας, στον αντίποδα, διαχειρίστηκε το προβάδισμα του και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 21-32 υπέρ των φιλοξενούμενων, με τους δύο προπονητές να χρησιμοποιούν και να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους διαθέσιμους παίκτες τους.

Διαιτητές: Κατσίκης – Μιχαηλίδης.

Δίλεπτα: 6-1.
Πέναλτι: 1/1, 2/2.

Πεντάλεπτα: 4-1, 6-4, 8-6, 9-8, 10-11, 11-14 (ημ.), 11-16, 13-21, 14-24, 16-26, 19-29, 21-33.

Αρχέλαος Savvidis Team (Σκούφας): Κοσμίδης, Τριανταφύλλου 5, Ξεφτέρης, Σαϊδές 1, Δράντζιου, Ξώνης, Ράπτης, Ραντζέλοβιτς 3, Εγγλέζος 2, Θυμιόπουλος 3, Χαραλαμπίδης 3, Παπανάκος, Χατζηπαυλίδης, Χρυσός 4, Σκούφας.

Φίλιππος Βέροιας (Παυλίδης): Ευαγγελόπουλος, Ζλατάνος, Ψωμιάδης, Ζευγαρόπουλος 4, Τριανταφυλλίδης 1, Χαραλαμπίδης 5, Σεϊρεκίδης 1, Κωστακίδης 7, Ρίζος, Αποστολίδης, Arsenashvili 3, Γρηγοριάδης 1, Παπαδόπουλος Σ. 5, Κουκουτσίδης 3, Παπαδόπουλος Α. 1, Φιλόσογλου 2.