Ο Βαφύρας επικράτησε με 52-68 του Άθλου Αλεξάνδρειας, στο Κλειστό Γυμναστήριο 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Βαφύρας νμπήκε δυνατά στον αγώνα και αποδίδοντας εξαιρετικά τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση κατάφερε να προηγηθεί με 9-21 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με το σκορ στο 29-37 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Το πρώτο μισό της τρίτης περιόδου άνηκε στον Άθλο Αλεξάνδρειας, ο οποίος κατάφερε να μειώσει σε 35-38, 5’ 45” πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, με τους παίκτες του Βαφύρα να ισορροπούν στην συνέχει τον αγώνα και να προηγούνται στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 42-45.

Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα και της τέταρτης περιόδου, με τους γηπεδούχους να περνούν για πρώτη φορά στο σκορ (46-45). 7’ 30” πριν το τέλος της αναμέτρησης. Από εκείνο το σημείο του αγώνα και μετά οι παίκτες του Μιχάλη Σαραπτσή πάτησαν το πόδι στο γκάζι και έφτασαν εύκολα στην τελική επικράτηση με 52-68.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Παπαγεωργίου.

Δεκάλεπτα: 9-21, 29-37, 42-45, 52-68.

ΑΣ Άθλος Αλεξάνδρειας (Αγγέλης): Γιοβανόπουλος 1, Τακούτης, Τζαφέρης, Ντάμτσης, Παύλου 10 (1), Χρυσικός 2, Χαριτόπουλος 19, Ψυχογιός 4, Τσαρούχας 11 (2), Πεχλιβάνος 4, Γαντσιδιώτης 1, Τσάτσας.

ΓΑΣ Βαφύρας (Σαραπτσής): Σαραπτσής 2, Μιλκούδης 6, Ευαγγελόπουλος 12, Αραμπατζής, Μπατζάκης 11 (1), Κυπαρίσσης 26, Σιώκας 4, Στεφάνου, Τζιώλης, Στεφανίδης 4, Καραμπατάκης 3 (1), Γερομιχαλός.