Ο Μέγας Αλέξανδρος Λεπτοκαρυάς ηττήθηκε με 44-90 από την ΑΚΕ Πιερίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Λιτοχώρου Πύρρος Δήμας, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ομάδα της Κατερίνης επέβαλε από το πρώτο δεκάλεπτο το ρυθμό της, όπου και προηγήθηκε με 9-30.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 25-49 υπέρ της ΑΚΕ Πιερίας.

Στη φιλοξενούμενη άνηκε και το δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να διευρύνει συνεχώς το προβάδισμά της και το τελικό σκορ να τη βρίσκει νικήτρια με 44-90.

Διαιτητές: Τοπαλίδης – Μητσιμπόνας.

Δεκάλεπτα: 9-30, 25-49, 40-74, 44-90.

ΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Λεπτοκαρυάς: Ραμαντάνης 5, Αϊβαλιώτης 1, Γρεβενίτης, Κομματάς, Φακίτσας 2, Μπουρδούβαλης, Σπαθάρας 2, Ζαφειρίδης 4, Αναστασίου 16, Κουλιανός, Μυλωνάς 9, Γουζέλης 5 (1).

ΑΚΕ Πιερίας (Τσουκ): Προβατίδης 13 (1), Αποστόλου 4, Μαράζης 17, Τασιούλας 2, Αποστολόπουλος 6, Μπαλογιάννης, Λάπας 4, Σαββίδης 13 (2), Τζουνίδης 17 (1), Παυλίδης 6, Ευαγγελόπουλος, Βλάχος 8.