Το katerinisport.gr, η πρώτη αθλητική ιστοσελίδα της Πιερίας σας έδωσε τη δυνατότητα να παρακολουθήσετε, λεπτό προς λεπτό, από το Α’ ΔΑΚ Κατερίνης, την αναμέτρηση Πιερικός – ΑΕ Καρίτσας, για την 9η αγωνιστική του 2ου ομίλου, του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής, που έληξε με νικητή τον Πιερικό, με 2-1.

Το παιχνίδι ξεκίνησε.

1′ Σέντρα του Καραγκούνη από αριστερά, κεφαλιά του Γκουντρουμπή, η μπάλα στην αγκαλιά του Βασιλειάδη.

10′ Μετά από σέντρα του Μπουτογιάννη, ο Μαυρίδης έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα έφυγε άουτ.

12′ Συρτή σέντρα του Καραγκούνη, ο Γκουντρουμπής δε μπόρεσε να κάνει την προβολή.

13′ Μακρινή “λόμπα” του Κατσιαμήτα, έδιωξε σε κόρνερ ο Βασιλειάδης.

Στο Α’ ΔΑΚ, τίποτε το ιδιαίτερο, με τον Πιερικό να έχει μια φλύαρη υπεροχή, χωρίς να απειλεί ουσιαστικά.

31′ Ατομική ενέργεια και σουτ του Κατσιαμήτα αρκετά έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε δίπλα από την εστία του Βασιλειάδη.

36′ Στη θέση του Γούτσιου ο Μητράκας, σε αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕ Καρίτσας.

42′ Σουτ του Μαυρίδη, μπλόκαρε ο Παπατολίκας.

Τέλος α’ μέρους.

Ανώτερος ο Πιερικός στο α’ μέρος, με τους Κατερινιώτες να μπαίνουν πιο δυνατά και την ΑΕ Καρίτσας να ισορροπεί μετά το ημίωρο, χωρίς όμως την μεγάλη φάση στα πρώτα 45′.

Ξεκίνησε το β’ μέρος.

47′ ΓΚΟΛ! 0-1: Ο Τασίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ για την ΑΕ Καρίτσας.

52′ Στη θέση του Κοκονόζι, ο Κτιστόπουλος, για τον Πιερικό.

57′ Κραγιόπουλος αντί Παπαδόπουλου, για τον Πιερικό.

62′ Ταρασιάδης αντί Μητράκα, για την ΑΕ Καρίτσας.

63’ ΓΚΟΛ! 1-1: Σουτ του Κραγιόπουλου έξω από την περιοχή, η μπάλα άλλαξε πορεία κοντράροντας στο σώμα του Τασίδη και κατέληξε στην αριστερή γωνία του Βασιλειάδη, για να γίνει το 1-1.

66′ Τουλίκας αντί Σαμανίδη, για τον Πιερικό.

Κίτρινη ο Κυρτέγος, στο 69′.

78′ ΓΚΟΛ! 2-1: Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κτιστόπουλου από αριστερά, ο Ουατταρά με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βασιλειάδη, κάνοντας το 2-1 για τον Πιερικό.

80′ Κωστόπουλος αντί Νταντίνη, για την ΑΕ Καρίτσας.

85′ Μακράκης αντί Μαυρίδη, για την ΑΕ Καρίτσας.

86′ Παραφέστας αντί Κατσιαμήτα, για τον Πιερικό.

89′ Σουτ του Κωστόπουλου, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Παπατολίκα.

90′ Σύγχυση στα καρέ του Πιερικού, σουτ του Κυπαρίσση μέσα από την περιοχή, έκοψε με προβολή ο Κατσιαμήτας, η μπάλα έφτασε στον Δαλαμήτρα έξω από την περιοχή, αυτός έκανε το σουτ, με τη μπάλα να φεύγει όμως ψηλά άουτ.

90’+2′ Κίτρινη ο Παπατολίκας.

90’+4′ Κίτρινη ο Γκουντρουμπής.

Τέλος. Πιερικός – ΑΕ Καρίτσας 2-1

Πιερικός (Γιώργος Καμπερίδης): Παπατολίκας, Κοκονόζι, Καραγκούνης, Κανταρτζχής, Ουατταρά, Τουλκερίδης, Κατσιαμήτας, Κωστίκος, Γκουντρουμπής, Παπαδόπουλος, Σαμανίδης.
Στον πάγκο: Παραφέστας, Τουλίκας, Κτιστόπουλος, Τοπουζλής, Κραγιόπουλος, Κυριλλίδης, Καρτσαμπάς.
ΑΕ Καρίτσας (Μιχάλης Ζιώγας): Βασιλειάδης, Δαλαμήτρας, Γούτσιος, Μπουτογιάννης, Τασίδης, Τροΐρης, Τσιώμης, Νταντίνης, Κυπαρίσσης, Κυρτέγος, Μαυρίδης.
Στον πάγκο: Ταρασιάδης, Μακράκης, Κωστόπουλος, Τσιλεγκερίδης, Μητράκας, Μπέης, Βασιουρής.

Διαιτητής: Αγγελούλης (ΕΠΣ Λάρισας)
Βοηθοί: Πατέτσος, Τσάπραζης (ΕΠΣ Λάρισας)

• Περίπου 700 θεατές στις κερκίδες του γηπέδου.
  • Ενός λεπτό σιγή πριν την έναρξη του αγώνα, στη μνήμη του Λαρισαίου διαιτητή, Αντώνη Κορέστη που έφυγε πρόωρα από τη ζωή, σε ηλικία μόλις 37 ετών.
  • Οκτώ βασικοί (πλην των Κυπαρίσση, Κυρτέγου και Μαυρίδη) + ο Ταρασιάδης, έχουν φορέσει στο παρελθόν τη φανέλα του Πιερικού.