Ο Αρχέλαος επικράτησε με 3-0 σετ της Φθίας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική του 2ου υποομίλου του Β’ ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Ο Αρχέλαος ήταν ανώτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, με την Φθία να τον κοντράρει μόνο στο δεύτερο σετ και η ομάδα της Κατερίνης έφτασε σε μία δίκαιη επικράτηση, προσθέτοντας άλλους τρεις βαθμούς στη βαθμολογική τους συγκομιδή.

Στο πρώτο σετ ο Αρχέλαος, σημειώνοντας ένα σερί 6-0 κατάφερε να μετατρέψει το 8-6 σε 14-6, πήρε μαζί και το ψυχολογικό προβάδισμα και κατάφερε να φτάσει εύκολα στην κατάκτησή του με 25-13.

Το δεύτερο σετ εξελίχθηκε σε μάχη πόντο με πόντο ανάμεσα στους δύο αντιπάλους καθώς στη μεγαλύτερη διάρκειά του οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Η Φθία προηγήθηκε με 5-8, αλλά ο Αρχέλαος αντέδρασε άμεσα προσπερνώντας με 10-9. Στην συνέχεια προηγήθηκε με τέσσερις πόντους (16-12) με τη φιλοξενούμενη να απαντά με τρεις σερί πόντους για το 16-15. Αντίστοιχη ήταν η αντίδραση της Φθίας όταν οι παίκτες του Γιώργου Οικονομίδη προηγήθηκαν με 19-15, ισοφαρίζοντας σε 19-19. Το υπόλοιπο σετ ήταν για γερά νεύρα, με της ομάδες της Κατερίνης και της Λαμία να πηγαίνουν πόντο πόντο και τελικά τον Αρχέλαο να κατακτά το σετ με 25-23.

Στο τρίτο σετ ο γηπεδούχος προηγήθηκε με 8-5, με την Φθία να μη μπορεί να ανατρέψει αυτό το προβάδισμα και τον Αρχέλαο να το διατηρεί και να το διευρύνει, με αποτέλεσμα να κάνει το 3-0 και να φτάνει στην τελική επιικράτηση.