Ο Αρχέλαος Savvidis Team αναδείχθηκε ισόπαλος 28-28 με τον Πρωτέα Άρτας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Ανδρών.

Σε έναν αγώνα ο οποίος ήταν αμφίρροπος και ισορροπημένος στη μεγαλύτερη διάρκειά του, ο Πρωτέας Άρτας εκμεταλλεύθηκε με τον καλύτερο τρόπο ένα νεκρό οκτάλεπτο του Αρχέλαου Savvidis Team στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου κι έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση.

Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο επτάλεπτο, όπου οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ, ο Αρχέλαος Savvidis Team κατάφερε να αποσπαστεί στο σκορ και να δημιουργήσει αρχικά μία διαφορά τριών τερμάτων (6-3) στο 12’ 04” και να τη διευρύνει στα πέντε (9-4) στο 16’ 40”. Στην συνέχεια ο Πρωτέας Άρτας αντέδρασε και μείωσε σε 11-9 στο 20’ 57”. Το υπόλοιπο του ημιχρόνου ήταν και πάλι αμφίρροπο και η ολοκλήρωσή του βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 14-14.

Στο δεύτερο ημίχρονο, μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με τέσσερα τέρματα (21-25) στο 38’ 07”. Στο υπόλοιπο του αγώνα, η ομάδα της Άρτας κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά, ωστόσο οι παίκτες του Σωκράτη Σκούφα κατάφεραν να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας (28-28) χάρη σε ένα τέρμα του Τριανταφύλλου 42” το φινάλε και ένα του Εγγλέζου στην εκπνοή του αγώνα.

Διαιτητές: Γρηγοριάδης – Τομίδης.

Πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 8-4, 11-7, 13-10, 14-14 (ημ.), 18-18, 21-21, 21-24, 22-25, 24-26, 28-28.