Στο +3 από το δεύτερο Δία Δίου διατηρήθηκε ο Αχιλλέας Νεοκαισάρειας, ο οποίος, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας, κέρδισε 2-0 στη Βροντού τον ουραγό Όλυμπο.

Για τους φιλοξενούμενους που έχασαν αρκετές ευκαιρίες (είχαν και δοκάρι στο 24′ με τον Αποστολίδη) “μίλησε” η εμπειρία και το “τρίποντο” ήλθε με δυο γκολ στο τελευταίο εικοσάλεπτο, απέναντι σε έναν Όλυμπο που προσπάθησε για το καλύτερο δυνατό, έχοντας κι αυτός τις δικές του καλές στιγμές στιγμές, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Τσανάκα στο 53′.

15′ Εκτέλεση φάουλ του Πανωλή από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αχιλλέα.
23′ Εκτέλεση φάουλ του Αποστολίδη από δεξιά, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ολύμπου.
24′ Εκτέλεση φάουλ του Αποστολίδη από αριστερά, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ν. Καλαϊτζή και έφυγε άουτ.
29′ Σέντρα του Βαρμάζη από δεξιά, ο Δερμίσης δεν κατάφερε να σκοράρει, μέσα από τη μικρή περιοχή.
41′ Ο Κώστας επιχείρησε τη σέντρα, ο Ανδρονικίδης έπιασε την κεφαλιά μέσα από τη μεγάλη περιοχή, έδιωξε ο Ν. Καλαϊτζής.
48′ Σουτ του Αποστολίδη, έδιωξε σε κόρνερ ο Ν. Καλαϊτζής.
53′ Οι γηπεδούχοι έκλεψαν τη μπάλα και βγήκαν στην αντεπίθεση με τελικό αποδέκτη τον Τσανάκα ο οποίος έκανε το πλασέ, η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Σαρρή, που στη συνέχεια μπλόκαρε τη μπάλα.
71′ ΓΚΟΛ! 0-1: Ο Αποστολίδης εκτέλεσε φάουλ από το ημικύκλιο της περιοχής και έστειλε τη μπάλα στην κλειστή γωνιά του Ν. Καλαϊτζή, κάνοντας το 0-1 για τον Αχιλλέα.
72′ Προβολή του Ανδρονικίδη από πολύ κοντά, έδιωξε σωτήρια Ν. Καλαϊτζής.
84′ ΓΚΟΛ! 0-2: Μετά από σέντρα του Τσουρέκα, ο Ανδρονικίδης με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 0-2.
89′ Σουτ του Χρυσόπουλου, η μπάλα κόντραρε σε σώμα αντιπάλου και κατέληξε κόρνερ.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Παπαργυρίου με βοηθούς τους Βρούζο και Αναστασιάδη.

Όλυμπος Βροντούς (Μάκης Βαϊνάς): Ν. Καλαϊτζής, Γκίνας (63′ Η. Περδίκης), Κ. Περδίκης, Βελώνης, Κορινιώτης, Τσιανάκας, Νούλας, Πανωλής, Σαββίδης, Περχανίδης, Μπακούρας.
Αχιλλέας Νεοκαισάρειας: Σαρρής, Κώστας, Δερμίσης, Γιαπιτζής (50′ Ιωαννίδης), Κολαξίδης, Οικονόμου (85′ Φορτομάρης), Χρυσοστόμου (89′ Καρυπίδης), Αποστολίδης, Ανδρονικίδης, Γιαζιτζόγλου, Βαρμάζης (63′ Τσουρέκας).

ρεπορτάζ+φωτός: Γιάννης Φοροζίδης