Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 75-68 του Αιγινιακού, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και η ολοκλήρωσή του να τις βρίσκει ισόπαλες με 15-15.

Καλύτερα μπήκαν οι γηπεδούχοι στη δεύτερη περίοδο και με όπλο την άμυνα κατάφεραν να προηγηθούν με 21-15 στα 8’ 21” και 27-18 στα 4’ 34” πριν το ημίχρονο. Δέκα αναπάντητοι πόντοι από πλευράς Αιγινιακού του έδωσαν ξανά το προβάδισμα με 27-28, 1’ 54” πριν την ολοκλήρωση του δεύτερου δεκαλέπτου και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 27-33 υπέρ των φιλοξενούμενων, οποίοι διεύρυναν το σερί τους σε 0-15.

Άλλο ένα σερί των φιλοξενούμενων, οκτώ πόντων αυτήν τη φορά έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (35-47), τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Από αυτό το σημείο και μετά η ΑΓΕ Πιερίας αντέδρασε, σημείωσε επτά αναπάντητους πόντους μειώνοντας σε 42-47 (1’ 07”), με την περίοδο να ολοκληρώνεται με 42-49.

Το παιχνίδι άρχισε από την αρχή 6’ 35” πριν τη λήξη, καθώς η γηπεδούχος ισοφάρισε σε 49-49. Στον εναπομείναντα χρόνο, έγινε μάχη πόντο με πόντο, με τον αγώνα να οδηγείται σε παράταση μετά το 54-54 της κανονικής διάρκειας.

Και στην παράταση η αμφίρροπη εικόνα του αγώνα παρέμεινε με το νικητή να κρίνεται με έξι συνεχόμενους πόντους του Παπαδόπουλου στα τελευταία δευτερόλεπτα και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 75-68 υπέρ των γηπεδούχων.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Μποΐτσης.

Δεκάλεπτα: 15-15, 24-33, 42-49, 54-54 (κ.α.), 75-68.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Δαμαλής, Μωυσίδης, Τσολακίδης 13 (1), Καραγιάννης 21 (4), Κατηρτζίδης 6, Γαβαλάς, Βαφόπουλος 13, Βαϊτσόπουλος, Χαρισσόπουλος, Παπαδόπουλος 10 (1), Μέλιος, Κουρκούτας 12.

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Πιπιλίκας 2, Κατσιάνος 30 (8), Αργυρόπουλος 8, Κοντόπουλος 3, Κοιλιάς, Βουλτσίδης 7, Κιρκιντζώτης, Μελίδης, Στάμος 6 (1), Δεμερτζής, Φανούλης, Παπαμιχαήλ 12.