Ο Κολινδρός επικράτησε με 92-67 της ΑΚΕ Πιερίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κολινδρού, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ελαφρώς καλύτερο ήταν ο Κολινδρός στο πρώτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 22-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο παρκέ, με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 51-31 υπέρ του Κολινδρού.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά παρέμεινε σε σταθερά επίπεδα, με το σκορ να διαμορφώνεται στην ολοκλήρωσή του σε 72-53.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Κολινδρό να φτάνει στην τελική επικράτηση με 92-67.

Διαιτητές: Αρβανίτης – Κούλης.

Δεκάλεπτα: 22-17, 51-31, 72-53, 92-67.

ΑΣ Κολινδρού (Μπιζάκης): Πλάτσας, Κοντονώτας 11, Τσικούρας 9 (1), Μανίκας, Πάσχος 18 (2), Ιωαννίδης, Λαπατούρας 33 (1), Παπαζήσης 6, Καποδίστριας 15.

ΑΚΕ Πιερίας (Τσουκ): Προβατίδης 2, Ντακαρέλας 9 (1), Αποστολόπουλος, Μαράζης 8 (1), Τασιούλας 5, Παπαδόπουλος 2, Λάπας 12 (2), Σαββίδης 5 (1), Τζουνίδης 16 (1), Παυλίδης, Ευαγγελόπουλος, Βλάχος 8.

Ο προπονητής του Κολινδρού, Νίκος Μπιζάκης, δήλωσε μετά την ολοκλήρωση του αγώνα: “Καλύτερος ο Κολινδρός από το ξεκίνημα του αγώνα, μπήκε πολύ δυνατά με μοναδικό στόχο την πρώτη του νίκη. Έκανε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο, ενλω στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο κράτησε με άνεση τη διαφορά. Αν συνεχίσει με τέτοιες εμφανίσεις, μπορεί να είναι πολύ ανταγωνιστικός στην συνέχεια του πρωταθλήματος”.