Ο Βατανιακός ηττήθηκε με 64-54 από τον Ζαφειράκη Νάουσας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Ζαφειράκης Νάουσας μπήκε αποφασιστικά στο παιχνίδι και κατάφερε να περιορίσει τα επιθετικά ατού της ομάδας της Κατερίνης, με αποτέλεσμα να προηγηθεί στο πρώτο δεκάλεπτο με 21-11.

Και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Βατανιακός δυσκολεύτηκε να βρει λύσεις στην επίθεση κι έτσι ο γηπεδούχος κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με 37-20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Βατανιακός εμφανίστηκε μεταμορφωμένος επιθετικά και μείωσε στο τέλος της περιόδου σε 53-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η επιθετική του αποτελεσματικότητα δε μπόρεσε να ακολουθήσει αυτήν της αμυντικής του λειτουργίας με αποτέλεσμα ο Ζαφειράκης να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 64-54.

Διαιτητές: Παπαγερίδης – Κορδάλης.

Δεκάλεπτα: 21-11, 37-20, 43-42, 64-54.

ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Βάιγκαντ 3, Μουρατίδης, Ζιαννής  7 (1), Βαδόλας, Μπάμπος, Ζαχαριάδης              4, Σκουλαριώτης 17 (1), Σιδηρόπουλος 26, Δίντσης, Μπολιός, Τούφας 7, Ράπτης.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα (Χοτοκουρίδης): Κοτσίμπελης 2, Σιαπάκας 12 (2), Μαρμαρίδης, Τερζόπουλος 5, Βαρβούτης 14 (1), Πόσιος 3 (1), Ζάχος, Μαρινόπουλος 4, Τζήμας, Ακερμανίδης 8 (2), Μπίσμπας 6, Βουτσακόπουλος.