Η ΑΚΕ Πιερίας ηττήθηκε με 68-80 από την ΚουΠα Κιλκίς, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε εξ αναβολής αγώνα για την 6η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Εκμεταλλευόμενη με τον καλύτερο τρόπο δύο νεκρά διαστήματα της ΑΚΕ Πιερίας –ένα στο πρώτο δεκάλεπτο του κάθε ημιχρόνου– η ΚουΠα έφτασε στην τελική επικράτηση, παρά την προσπάθεια της ομάδας της Κατερίνης να επιστρέψει στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου αγώνα στην τέταρτη περίοδο, όπως το είχε κάνει στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου.

Δεν κατάφερε να βρει λύσεις στην επίθεση η ΑΚΕ Πιερίας στο ξεκίνημα του αγώνα, με αποτέλεσμα να μη μπορεί να ευστοχήσει εντός πεδιάς για 4’ 15” και η ΚουΠα Κιλκίς να προηγηθεί με 3-11, 5’ 46” πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Στην συνέχεια η ομάδα της Κατερίνης βελτιώθηκε, ωστόσο η φιλοξενούμενη ήταν καλύτερη και η λήξη του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την ΚουΠα Κιλκίς προηγούμενη με 11-23.

Η απόδοση της ΑΚΕ Πιερίας βελτιώθηκε σημαντικά –κυρίως στον αμυντικό τομέα– στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να μειωθεί στους τέσσερις πόντους (24-28) 4’ 30” πριν το ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλά του με το σκορ στο 32-38 υπέρ της ΚουΠα Κιλκίς.

Ένα σερί επτά πόντων, το οποίο σημείωσε η φιλοξενούμενη, διαμόρφωσε τις ισορροπίες στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς η ΚουΠα βρέθηκε μπροστά με 40-51, 2’ 32” πριν την ολοκλήρωσή του, η οποία τη βρήκε μπροστά στο σκορ με 42-56.

Η γηπεδούχος προσπάθησε, αλλά δεν τα κατάφερε να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, παρά το γεγονός ότι μείωσε στους έξι (66-72), 1’ 44” πριν τη λήξη, με την ομάδα του Κιλκίς να φτάνει στην τελική επικράτηση με 68-80.

Διαιτητές: Χρυσάφης Στ. – Κορμέντζας.

Δεκάλεπτα: 11-23, 32-38, 42-56, 68-80.

ΑΚΕ Πιερίας (Τσουκ): Προβατίδης 9 (1), Ντακαρέλας 2, Βλάχος 6, Μαράζης 18 (2), Τασιούλας, Αντωνίου 2, Παπαδόπουλος 4, Λάπας 3, Σαββίδης 11, Τζουνίδης 2, Παυλίδης 3, Ευαγγελόπουλος 8 (2).

ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς (Τσάτσης): Καρατζιάς 1, Υφαντίδης 5, Καπνίδης 6, Τσουλφαΐδης 1, Κοσμάς 3, Χοτουμανίδης 23, Ψωμιάδης 2, Ασβεστόπουλος 15, Ποζίδης 2, Ανδρεάδης 9, Μουστάκας 13, Αραμπατζής.