Ο Αιγινιακός επικράτησε με 64-52 του Ζαφειράκη Νάουσας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με το σκορ να παραμένει σε χαμηλά επίπεδα και τον Ζαφειράκη Νάουσας να προηγείται με 13-17.

Ίδια παρέμεινε η εικόνα του αγώνα στη δεύτερη περίοδο με τη λήξη του ημιχρόνου να βρίσκει το φιλοξενούμενο μπροστά στο σκορ με 25-30.

Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο είδαμε κάτι διαφορετικό, με τη μόνη διαφορά ότι ο Αιγινιακός κατάφερε να καλύψει τη διαφορά και να τη μειώσει στην ελάχιστη τιμή της, καθώς στο τέλος της περιόδου το σκορ ήταν στο 39-40 υπέρ του Ζαφειράκη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ηλία Λοτζανιότη κυριάρχησαν κατά κράτος στο παρκέ, με αποτέλεσμα να φτάσουν στη νίκη με το τελικό 64-52.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Σαρακενίδης.

Δεκάλεπτα: 13-17, 25-30, 39-40, 64-52.

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιότης): Πιπιλίκας 2, Κατσιάνος 25 (3), Αργυρόπουλος 6, Κοντόπουλος, Κοιλίας 3 (1), Στογιαννόπουλος 2, Βουλτσίδης 7, Κιρκιντζώτης, Μελίδης 4, Στάμος 7, Φανούλης 4, Παπαμιχαήλ 4.

ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Βάιγκαντ 9 (1), Μουρατίδης 3 (1), Ζιανής, Βαδόλας, Μπάμπος, Ζαχαριάδης 5 (1), Σκουλαριώτης 12 (2), Σιδηρόπουλος 6, Δίντσης 7 (1), Μπολιός, Τούφας 7 (1), Λίτος 3 (1).

*7’ 14” πριν τη λήξη της τέταρτης περιόδου αποβλήθηκε ο παίκτης του Ζαφειράκη Νάουσας Σκουλαριώτης Γρηγόριος, διότι ενώ το παιχνίδι ήταν σε εξέλιξη απευθύνθηκε στον Α’ διαιτητή «άντε γ@μησου». Κρατήθηκε το δελτίο του και θα ακολουθήσει αναφορά από τους διαιτητές του αγώνα.