Ο Βαφύρας επικράτησε με 73-67 της ΚουΠα Κιλκίς, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τον Βαφύρα να προηγείται στην ολοκλήρωσή της με 18-16.

Η ΚουΠα Κιλκίς ήταν η πρωταγωνίστρια του δεύτερου δεκαλέπτου, καθώς όχι μόνο περιόρισε επιθετικά τον Βαφύρα, αλλά απέδωσε εξαιρετικά και στον επιθετικό τομέα, με αποτέλεσμα να πρηγείται στο ημίχρονο με 31-40.

Οι παίκτες του Μιχάλη Σαραπτσή μπήκαν μεταφορφωμένοι στο δεύτερο ημίχρονο, γεγονός που είχε ως συνέπεια να ανττιστραφούν οι ρόλοι της δεύτερης περιόδου και η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου να τους βρίσκει, όχι μόνο να έχουν κσλύψει τη διαφορα, αλλά και να προηγούνται με βραχεία κεφαλή (53-52).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του αγώνα ο Βαφύρας κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του και η λήξη του τον βρήκε νικητή με το σκορ στο 73-67.

Διαιτητές: Γιανκίδης – Κορμέντζας.

Δεκάλεπτα: 18-16, 31-40, 53-52, 73-67.

ΓΑΣ Βαφύρας Δίου (Σαραπτσής): Σαραπτσής, Μιλκούδης 13, Ευαγγελόπουλος 22 (3), Αραμπατζής, Μπατζάκης 3, Κυπαρίσσης 27, Σιώκας 1, Στεφάνου, Σκέντος, Ελευθεριάδης 2, Καραμπατάκης, Γερομιχαλός 5 (1).

ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς (Τσάτσης): Καρατζιάς 3, Υφαντίδης 3, Καλπακίδης, Τσουλφαΐδης, Κοσμάς 2, Χοτουμανίδης 8, Ψωμιάδης 3 (1), Ασβεστόπουλος 12, Ποζίδης 7 (1), Ανδρεάδης 1, Μουστάκας 24, Αραμπατζής 4.