Ο Βατανιακός ηττήθηκε με 57-75 από την Μελίκης, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αποφασισμένη να δικαιολογήσει τον τίτλο του φαβορί μπήκε η Μελίκη στο παρκέ, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 0-8 με την συμπλήρωση δύο λεπτών αγώνα. Στην συνέχεια ο Βατανιακός ισορρόπησε το παιχνίδι και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 15-24 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Ο Βατανιακός μπήκε στη δεύτερη περίοδο σημειώνοντας έξι αναπάντητους πόντους σε 2’ 17” μειώνοντας σε 21-24, 6’ 48” πριν το ημίχρονο. Η Μελίκη απάντησε άμεσα με δικό της σερί (0-6 σε 1’ 19”) διαμορφώνοντας το 23-32, ενώ το ημίχρονο έληξε με 28-40.

Ο Βατανιακός μπήκε δυνατά και στο τρίτο δεκάλεπτο μειώνοντας ξανά στους έξι πόντους (34-40) μετά από δύο λεπτά αγώνα. Η Μελίκη όμως αντέδρασε και πάλι και με σερί εννέα πόντων στο δεύτερο μισό της περιόδου ξέφυγε με 38-53, 1’ 07” πριν την ολοκλήρωση της περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 42-57.

Ισορροπημένο ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με την Μελίκη να αναδεικνύεται νικήτρια με το τελικό 57-75.

Διαιτητές: Χρυσάφης Στ. – Χρυσάφης Β.

Δεκάλεπτα: 15-24, 28-40, 42-57, 57-75.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα (Χοτοκουρίδης): Κοτσίμπελης 6 (1), Σιαπάκας 2, Τερζόπουλος 2, Βαρβούτης 10, Πόσιος 4, Μαρινόπουλος 2, Τζήμας 3 (1), Χατζούλης, Ακερμανίδης 4, Μπίσμπας 17, Βουτσακόπουλος 7.

ΓΑΣ Μελίκης (Ασλανίδης): Λιόλιος 14 (1), Τζαφέρης, Κυριακού 9 (3), Μαυρίδης 1, Μαγαλιός, Στακτάρης 4, Παπαρόσης, Σταυρουλάκης 22 (2), Μπούθας, Κοτζαμπάσης 17 (3), Παπαδόπουλος, Ρογγότης 8.