Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 66-67 του Εδεσσαϊκού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Έδεσσας, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με την ΑΓΕ Πιερίας να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 12-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Κατερίνης διατήρησε τόσο τον έλεγχο του αγώνα, όσο και το προβάδισμα στο σκορ και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της 27-35.

Αμφίρροπο ήταν η Τρίτη περίοδος, με την ΑΓΕ Πιερίας να διατηρεί το προβάδισμά της και τη διαφορά στα όρια του διψήφιου (43-52).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Εδεσσαϊκός ήταν καλύτερος και κατάφερε να εξανεμίσει τη διαφορά της φιλοξενούμενης και το παιχνίδι να κινείται στον πόντο στα τελευταία λεπτά. Ωστόσο, η ΑΓΕ Πιερίας κατάφερε να κατακτήσει άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνα στο τέλος, καθώς ο Παπαδόπουλος σημείωσε τους επτά τελευταίους πόντους της ομάδας του και ήταν αυτός που με εύστοχο σουτ στην εκπνοή του αγώνα της έδωσε τη νίκη με 66-67.

Διαιτητές: Παπαγερίδης – Ντόγκας.

Δεκάλεπτα: 12-15, 27-35, 43-52, 66-67.

Εδεσσαϊκός BC (Σταυρόπουλος): Πέτκος 11 (1), Θεοδώρου, Μπίκου, Χαραλαμπίδης 15, Χατζηχαρίδης 4, Υφαντίδης 10, Τσάμης 6, Τότλης, Κλήντσαρης 6, Καραϊσαρίδης, Δοδόπουλος 14, Δουλκερίδης.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Μωυσίδης 4, Τσολακίδης, Καραγιάννης 10 (2), Κατηρτζίδης 3, Βαφόπουλος 11, Βουγλαράκης, Χαρισσόπουλος 5 (1), Παπαδόπουλος 14 (1), Μέλιος, Κουρκούτας 20 (3), Βαϊτσόπουλος, Γαβαλάς.