Την ήττα με 80-73 από την Μπαϊρόιτ γνώρισε η ΑΕΚ για τον τρίτο όμιλο του Basketball Champions League.

Η γερμανική ομάδα κυριάρχησε στο ξεκίνημα και με πρωταγωνιστή τον Γιορκ έφτασε να προηγείται με 34-16 στο δεύτερο δεκάλεπτο. Χάρις και Σάκοτα βοήθησαν στην αντίδραση της «Ένωσης», που με αντεπίθεση διαρκείας έφτασε να προηγείται στα μισά της τρίτης περιόδου, 50-53. Οι γηπεδούχοι με άμυνα ζώνης προβλημάτισαν τους «κιτρινόμαυρους» και ανέκτησαν την πρωτοπορία ξεφεύγοντας με 68-57 στα έξι λεπτά πριν το τέλος. Η ΑΕΚ δεν κατέθεσε τα όπλα και πλησίασε στο καλάθι, 75-73, στα 47’’ για τη λήξη, ωστόσο ένα τρίποντο του Λίνχαρτ έκανε τη διαφορά για τη γερμανική ομάδα.

Διαιτητές: Μαέστρ (Γαλλία), Λούτσις (Λετονία), Νίκολιτς (Σερβία).

Δεκάλεπτα: 25-11, 44-35, 60-55, 80-73.

Μπαϊρόιτ (Κόρνερ): Ρόμπινσον 7, Κοξ 7, Λίνχαρτ 3, Ντόρετ 7, Σάιφερτ 5, ΜακΚρέι 2, Βαχάλσκι 5, Αμάιτσε 13, Μπρουκς 9, Γιορκ 22.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελόνου 6, Τζέιμς 4 (7 ριμπ.), Γκριν 7, Χάρις 22, Ξανθόπουλος 4, Σάκοτα 19 (8 ριμπ.), Άτιτς, Λαρεντζάκης 2, Μπάρλοου 2, Μωραΐτης, Μαυροειδής 5, Καββαδάς 2.