Ο Αίολος Κατερίνης επικράτησε με 3-1 σετ του Εθνικού Κοζάνης, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Ανδρών της ΕΣΠΕΜ.

Στο πρώτο σετ ο Αίολος κατάφερε με δέκα αναπάντητους πόντους να μετατρέψει το υπέρ του 7-6 σε 17-6 και στην συνέχεια να φτάσει εύκολα στην κατάκτησή του.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το πρώτο μπήκε στο δεύτερο σετ η ομάδα της Κατερίνης, η οποία προηγήθηκε με 5-1. Ο Εθνικός Κοζάνης απάντησε προσπερνώντας με 8-10, ενώ κατάφερε να προηγηθεί με τέσσερις πόντους στο 12-16. Ο φιλοξενούμενος διατήρησε το προβάδισμα του κι ενώ όλα έδειχναν ότι θα φτάσει στην ισοφάριση, ο Αίολος Κατερίνης πέτυχε την ανατροπή μετατρέποντας το 21-24 σε 26-24 κι έκανε το 2-0.

Το τρίτο σετ κύλισε αμφίρροπα, με το γηπεδούχο να προηγείται με 12-8 και την ομάδα της Κοζάνης να απαντά άμεσα ισοφαρίζοντας σε 12-12. Το υπόλοιπο σετ κύλισε πόντο πόντο με τον Εθνικό να ξεφεύγει με τέσσερις (18-22) χάρη σ’ ένα ισάριθμο σερί και να φτάνει στην κατάκτηση του σετ με 22-25.

Με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ κύλισε και το τέταρτο σετ. Ο Αίολος κατάφερε χάρη σε ένα 4-0 να αποσπαστεί με πέντε πόντους στο 22-17, προβάδισμα που του έδωσε το σετ με 25-22, τη νίκη με 3-1 και τρεις πόντους στη βαθμολογική του συγκομιδή.

Διαιτητής: Πορτοκαλίδης.

Τα σετ: 25-15, 26-24, 22-25, 25-22, σε 99’.