Ο Αιγινιακός ηττήθηκε με 83-67 από την Μελίκη, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Μελίκης, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις επιθέσεις των δύο ομάδων να αποδίδουν εξαιρετικά και η λήξη του βρήκε τη Μελίκη να προηγείται με 22-21.

Ανάλογη ήταν η εικόνα της δεύτερης περιόδου, με την Μελίκη να καταφέρνει να  προηγηθεί στο ημίχρονο με 43-38.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έκρινε ουσιαστικά την έκβαση του αγώνα, καθώς η γηπεδούχος συνέχισε με την ίδια παραγωγικότητα στην επίθεση και ταυτόχρονα κατάφερε να περιορίσει αυτή του Αιγινιακού, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα η περιόδος να ολοκληρωθεί με το σκορ στο 68-47.

Βελτιωμένος παρουσιάστηκε ο Αιγινιακός στο τέταρτο δεκάλεπτο, ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει ελαφρώς την έκταση της διαφοράς, με την Μελική να φτάνει στην ένατη νίκη σε ισάριθμους αγώνες με τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 83-67.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 22-21, 43-38, 68-47, 83-67.

ΓΑΣ Μελίκης (Ασλανίδης): Λιόλιος 33 (5), Μαυρίδης 17 (3), Κωσταμπίτσης, Σαζακλίδης 7 (1), Μαγαλιός, Στακτάρης, Παπαρόσης 4, Σταυρουλάκης 9 (2), Μπούθας 3 (1), Κοτζαμπάσης 8, Παπαδόπουλος 2, Ρογγότης.

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Πιπιλίκας 4, Κατσιάνος 10 (1), Αργυρόπουλος 6 (1), Κοντόπουλος, Κοιλιάς, Βουλτσίδης 19 (2), Κιρκιντζώτης 4, Μελίδης 6, Στάμος 6, Δεμερτζής, Φανούλης, Παπαμιχαήλ 12.