Η ΑΚΕ Πιερίας ηττήθηκε με78-72 από τον Φίλιππο Νέας Πέλλας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για τη 9η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Φίλιππος Νέας Πέλλας μπήκε αποφασισμένος να δικαιολογήσει τον τίτλο του φαβορί και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 28-19.

Η ομάδα της Κατερίνης αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να μειώσει τη διαφορά και το σκορ να διαμορφώνεται στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου σε 46-41 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην τρίτη περίοδο ο Φίλιππος Νέας Πέλλας ανέκτησε τον έλεγχο του αγώνα και η διαφορά στο τέλος της διαμορφώθηκε σε διψήφιο επίπεδο (65-54).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Νεμάνια Τσουκ προσπάθησαν να μπουν ξανά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, αλλά οι παίκτες του Φίλιππου διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 78-72.

Διαιτητές: Καλέσης – Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 28-19, 46-41, 65-54, 78-72.

ΑΣ Φίλιππος Νέας Πέλλας (Κοκόνας): Σατραζάνης, Περπερίδης 11, Τσανακτσίδης 6, Οικονομόπουλος, Βουζίνας 16 (1), Μπαλιάκας 3, Στόγιος 8, Χερκελετζής 16, Φαρδέλας 5, Σουζέλης 1, Οξούζης 12 (1).

ΑΚΕ Πιερίας (Τσουκ): Προβατίδης 16 (4), Αποστολόπουλος, Τασιούλας 3, Αντωνίου 14 (1), Λάπας 3 (1), Σαββίδης 12 (2), Τζουνίδης 9 (1), Παυλίδης 2, Ευαγγελόπουλος 9 (2), Βλάχος 4.