Ο Βατανιακός ηττήθηκε με 73-67 από την Αριδαία, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αριδαίας, σε αγώνα για τη 9η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Πολύ καλός ήταν στο ξεκίνημα του αγώνα ο Βατανιακός, ο οποίος πήρε το προβάδισμα και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 10-19.

Οι παίκτες του Πλάτωνα Χοτοκουρίδη συνέχισαν στο ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσε μέχρι και στους δεκαοκτώ πόντους (12-30), με την Αριδαία να αντιδρά στην συνέχεια, να μειώνει τη διαφορά και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 26-38 υπέρ του Βατανιακού.

Στο τρίτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε η αντεπίθεση των γηπεδούχων, οι οποίοι κάλυψαν τη διαφορά και οι δύο ομάδες μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με το 52-53 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν για γερά νεύρα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και η Αριδαία να παίρνει τη νίκη στις λεπτομέρειες με 73-67.

Διαιτητές: Παπαγερίδης – Ντόγκας.

Δεκάλεπτα: 10-19, 26-38, 52-53, 73-67.

ΦΟ Αριδαίας (Βάτσης): Τριανταφύλλου 8 (2), Ζέρζης, Σαμαρτζίδης, Τοπαλίδης 21, Αργυρός, Μπεγλόπουλος 14, Λιούγκας, Αβραμίδης 9(3), Καλαϊτζής, Μακρόπουλος 21 (2), Αμανίδης, Σιώπκας.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα (Χοτοκουρίδης): Σιαπάκας 11 (1), Τερζόπουλος 14, Βαρβούτης 9, Βουτσακόπουλος 2, Πόσιος 20 (3), Ζάχος, Τζήμας 4, Χατζούδης 2, Ακερμανίδης 5 (1).