Σημαντική νίκη για τον τρίτο όμιλο του Basketball Champions League πέτυχε η ΑΕΚ στη Μαδρίτη επί της Εστουντιάντες με 85-78.

Οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν καλά στην πρώτη (0-4) και δεύτερη περίοδο (18-21), ωστόσο οι γηπεδούχοι έφτασαν λίγο πριν το ημίχρονο σε διψήφια διαφορά (41-31). Η «Ένωση» με τους Σάκοτα και Χάρις να την οδηγούν επιθετικά αντέδρασε άμεσα και με ένα εντυπωσιακό 17-0 έφτασε στο +10 (64-74) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Οι «φοιτητές» με τον Λάντεσμπεργκ πρωταγωνιστή πλησίασαν στο καλάθι (76-78), όμως το τρίποντο του Τζέιμς (76-81) στα 25’’ έκρινε το νικητή, με τους φιλοξενούμενους να αγγίζουν στο τέλος και την υπερκάλυψη της διαφοράς των οκτώ πόντων με την οποία είχαν χάσει στο ΟΑΚΑ.

Διαιτητές: Σαχίν (Ιταλία), Βιτκάουσκας (Λιθουανία), Ρούτεσιτς (Μαυροβούνιο).

Δεκάλεπτα: 18-14, 41-34, 56-55, 78-85.

Εστουντιάντες (Μαλδονάδο): Τσβέτκοβιτς 9, Μπριθουέλα 10, Βιθέδο 7, Κουκ (9 ασίστ), Σούτον 13 (8 ριμπ.), Λάντεσμπεργκ 16, Σόλα, Σαβανέ 4, Μπράουν 14, Κέινερ-Μέντλεϊ 5, Αρτεάγκα.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ελόνου 7 (5 ριμπ.), Τζέιμς 13 (7 ριμπ., 3 κλεψ., 2 τάπες), Γκριν 9 (4 ριμπ., 5 ασίστ), Χάρις 19 (9 ριμπ.), Ξανθόπουλος 2 (6 ασίστ), Σάκοτα 17, Λαρεντζάκης 7, Μπάρλοου, Μαυροειδής 9, Καββαδάς 2.