Η Μπάμπεργκ διέκοψε το σερί του Ολυμπιακού (67-65) σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 52-62 στο 34’. Στη συνέχεια έσβησαν τον «διακόπτη» και με τη γερμανική ομάδα να μην τα παρατά, έχασαν ένα δικό τους ματς συνεχίζοντας με αυτόν τον τρόπο το αρνητικό σερί με 4 ήττες σε αυτό το γήπεδο σε ισάριθμους αγώνες.

Μπάμπεργκ - Ολυμπιακός 67-65

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με τον Ντορέλ Ράιτ να βρίσκει ρυθμό (9 γρήγορους πόντους) προηγήθηκαν με 15-10 (6’). Σε εκείνο το σημείο η άμυνα του Ολυμπιακού βελτιώθηκε αρκετά ενώ στην επίθεση Μπράιαν Ρόμπερτς (7π.) και Κάιλ Ουίλτζερ (8π.) πρωταγωνίστησαν σε ένα επιμέρους σκορ 4-20 που έβαλε τους Πειραιώτες μπροστά στο σκορ με 19-30 (14’). Η διψήφια διαφορά πόντων χάθηκε ελέω Ρίκι Χίκμαν ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της ελληνικής ομάδας (28-32, 18’), όμως ο Βασίλης Σπανούλης με 6 πόντους και μία ασίστ επανέφερε την τάξη (29-40).

Στην τρίτη περίοδο η Μπάμπεργκ προσπάθησε να αντιδράσει, όμως κάθε φορά που πλησίαζε κάποιος παίκτης του Ολυμπιακού ευστοχούσε πίσω από τη γραμμή των 6.75 με αποτέλεσμα η διαφορά να μην πέφτει κάτω από τους 8 πόντους. Η επιμονή τους πάντως δικαιώθηκε και με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να χαλαρώνουν και να κάνουν τα πάντα λάθος το ματς γύρισε. Η Μπάμπεργκ επέτρεψε μόλις δύο πόντους στους «ερυθρόλευκους» από το 31’ μέχρι το 38’ και με τρίποντο του Ράμπιτ οι Γερμανοί προσπέρασαν με 62-65 (38’). Παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός δεν έπαιζε μπάσκετ, είχε μία τελευταία ευκαιρία στο 67-65, αλλά δεν έγινε καν σουτ.

Ο MVP

Ο Ντορέλ Ράιτ (20π., 7ρ., 2λ.) ήταν ο κορυφαίος των νικητών βάσει ranking, αλλά οι Ντάνιελ Χάκετ (13π., 6ρ., 2ασ,μ 1λ.)και Ογκουστίν Ρούμπιτ (15π., 3ρ., 1κλ.) ήταν εκείνοι που “κράτησαν” την ομάδα τους στο δεύτερο ημίχρονο, με τον τέως γκαρντ του Ολυμπιακού μάλιστα στο φινάλε να οδηγεί την Μπάμπεργκ στη νίκη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Ολυμπιακός είχε 10/10 βολές και μοίρασε 17 ασίστ έναντι 8 της Μπάμπεργκ, η οποία, όμως, υπέπεσε μόλις σε 6 λάθη. Τα δύο από τα τρία εύστοχα τρίποντα της γερμανικής ομάδας στο παιχνίδι ήταν στην τέταρτη περίοδο, ενώ ο Ρούμπιτ ύστερα από τρεις ανεπιτυχείς προσπάθειες στη φετινή EuroLeague, στο 37:05 ευστόχησε για πρώτη φορά σε τρίποντο για το 65-62. Το στατιστικό, όμως, που ξεχωρίζει περισσότερο είναι οι 7 πόντοι που σημείωσε ο Ολυμπιακός στο τέταρτο δεκάλεπτο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Θα μπορούσε κάποιος να σταθεί στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού, αν δεν είχαν προηγηθεί τόσες άσχημες επιλογές στην τέταρτη περίοδο. Οι Πειραιώτες δεν βρήκαν λύσεις απέναντι στην άμυνα της Μπάμπεργκ και όσο κυλούσε ο χρόνος είχαν έλλειψη καθαρού μυαλού, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα να μείνουν άποντοι για πέντε λεπτά κι εντέλει να ηττηθούν.

Διαιτητές: Γιαβόρ (Σλοβενία), Γκαρθία Γκονθάλεθ (Ισπανία), Μπισάν (Γαλλία).

Δεκάλεπτα: 15-14, 32-40, 50-58, 67-65.

Μπάμπεργκ (Τρινκιέρι): Χάκετ 13 (5/9δ., 0/1τρ., 3/5β., 6ρ., 2ασ., 1κλ., 2λ.), Χίκμαν 11(3/5δ., 1/8τρ., 2/3β. 5ρ.μ 2ασ., 1λ.), Ράιτ 20(7/9δ., 1/3τρ., 3/3β., 7ρ., 2λ.), Ζήσης 6 (2/6δ., 2/2β., 3ρ., 2ασ., 1κλ., 1λ.), Νίκολιτς (3ρ., Στάιγκερ, Λο (1ασ.), Ρούμπιτ 15(5/8δ., 1/1τρ., 2/2β., 3ρ., 1κλ.), Χέκμαν Ραντόσεβιτς 2 (0/3δ., 2/4β.).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 2(1/4δ., 8ριμπ., 3 ασ., 3λ.), Παπαπέτρου 2 (1/2δ., 0/1τρ., 1ρ., 1λ.), Σπανούλης 11 (0/2δ., 2/4τρ., 5/5β., 4ασ., 1λ.), Στρέλνιεκς 8(1/3δ.,2/5τρ., 2 κλ., 2 ασ., 2ρ., 1λ.), Πρίντεζης 12(4/8δ., 1/2τρ., 1/2β., 7 ριμπ., 2 ασ., 1κλ., 1λ.), Παπανικολάου 8(0/1δ., 2/4 τρ., 2/2β., 7ριμπ., 1ασ., 2κλ.), Μάντζαρης 3(1/2τρ., 2ασ.), Ρόμπερτς 7(2/4δ., 1/4τρ., 4ρ., 2ασ.), Μπόγρης (0/3δ.), Ουίλτζερ 10(1/2δ., 2/4τρ., 2/2β., 2ρ. ), Τόμπσον 2 (1/1δ.).

Ομαδικά στατιστικά  Μπάμπεργκ: 67 πόντοι, 22/42 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 14/19 βολές, 33 (26-3) ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 λάθη, 0 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά Ολυμπιακού:  65 πόντοι, 11/30 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 10/10 βολές, 35 (25-10) ριμπάουντ, 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 13 λάθη, 0 τάπες.