Ο Βατανιακός επικράτησε με 82-58 των Ίκαρων Γιαννιτσών, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Βατανιακός έχοντας πολύ καλή αμυντική λειτουργία από την αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου και μετά έφτασε σε μία δίκαιη και άνετη επικράτηση και επέστρεψε στις νίκες μετά από τέσσερα ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Δε μπήκε καλά στην αναμέτρηση ο Βατανιακός, με αποτέλεσμα οι Ίκαροι Γιαννιτσών να προηγηθούν με 1-8 πριν συμπληρωθούν δύο λεπτά αγώνα. Στην συνέχεια, η ομάδα της Κατερίνης συγκεντρώθηκε τόσο στην άμυνα, τόσο και στην επίθεση και κατάφερε άμεσα να μειώσει τη διαφορά και να ισοφαρίσει σε 10-10 7” μετά την συμπλήρωση του πρώτου πεντάλεπτου. Ένα νέο νεκρό τρίλεπτο του Βατανιακού και οκτώ αναπάντητοι πόντοι των φιλοξενούμενων, τους έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα με 12-20 1’ 55” πριν την ολοκλήρωση της περιόδου, η οποία βρήκε τους Ίκαρους Γιαννιτσών να προηγούνται με 16-24.

Εμφανώς βελτιωμένος στην αμυντική του λειτουργία εμφανίστηκε στο παρκέ ο Βατανιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να μειώσει τη διαφορά και να προσπεράσει στο σκορ (37-35) 1’ 37” πριν το τέλος του πρώτου ημίχρονου, το οποίο βρήκε τους παίκτες του Πλάτωνα Χοτοκουρίδη να προηγούνται με 40-35.

Ένα σερί 8-0 έδωσε για πρώτη φορά στον αγώνα διψήφιο πλεονέκτημα στον Βατανιακό (50-38) στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και τους δεκαέξι (61-45) 1’ 55” πριν την ολοκλήρωση της περιόδου σκορ και με το οποίο ολοκληρώθηκε.

Στον ίδιο ρυθμό κινήθηκε ο Βατανιακός και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να διευρύνει τη διαφορά του και να αναδειχθεί νικητής με το τελικό 82-58.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος – Αρβανίτης.

Δεκάλεπτα: 16-24, 40-35, 61-45, 82-58.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα (Χοτοκουρίδης): Κοτσίμπελης 4, Σιαπάκας 7, Βουτσακόπουλος 17 (4), Τερζόπουλος 14, Βαρβούτης 6, Μπίσμπας 28 (4), Πόσιος 1, Ζάχος, Μαρινόπουλος 1, Τζήμας, Χατζούδης, Ακερμανίδης 4.

ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών (Σπόντης): Βασιλειάδης 10, Τολιόπουλος 21 (1), Μπογδάνης 9, Μισσιώνης 5, Χατζημωυσής 6, Πολυχρονίδης 4, Τσιουπλής, Αχλατλής, Τσέλα 3 (1).