Οι Πάνθηρες επικράτησαν με 65-55 του Φίλιππου Νέας Πέλλας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα γεμάτο πάθος και δύναμη, οι Πάνθηρες διατήρησαν τη διαφορά που απέκτησαν στο πρώτο δεκάλεπτο, την επανάκτησαν όταν ο Φίλιππος κατάφερε αν πλησιάσει στους τρεις πόντους και πήραν μία πολύ σημαντική νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Δυνατά μπήκαν στο αγώνα οι Πάνθηρες, οι οποίοι προηγήθηκαν με 11-4 6’ 25” πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου. Ο Φίλιππος Νέας Πέλλας αντέδρασε μειώνοντας σε 15-12 (3’ 32”) με τους παίκτες του Δάμη Χρυσίδη να σημειώνουν επτά αναπάντητους πόντους για το 22-12 και η περίοδος να ολοκληρώνεται με 22-14.

Με εξαιρετική αμυντική λειτουργία οι Πάνθηρες διεύρυναν τη διαφορά στου δεκατέσσερις πόντους (34-20) 2’ 59” πριν το ημίχρονο το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 34-24.

Σε 34-31 μείωσε ο Φίλιππος Νέας Πέλλας μετά από 3’ 36” αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Πάνθηρες να αντιδρούν άμεσα και να ξαναφτάνουν τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (43-33) 2’ 37” πριν τη λήξη της περιόδου, η οποία βρήκε την ομάδα της Κατερίνης να προηγείται με 47-41.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο, με τις δύο ομάδες να υπερβάλλουν εαυτό για να φτάσουν στην νίκη και τους Πάνθηρες να διατηρούν το προβάδισμά τους και να φτάνουν στην τελική επικράτηση με 65-55.

Διαιτητές: Χρυσάφης Στ. – Μητσιμπόνας.

Δεκάλεπτα: 22-14, 34-24, 47-41.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Βάτος 17 (1), Κούτσικας, Πολυχρόνης, Καρατόλιος 13 (2), Μπούσμπουρας 15 (3), Αδαμόπουλος 2, Γκαβοτάσιος 8, Λόγυρος, Καρακασίδης 6, Σκρέτας, Κεραμιδάς, Κολαξίδης 4.

ΑΣ Φίλιππος Νέας Πέλλας (Κοκονάς): Παναγιωτίδης, Λάτσος 3 (1), Περπερίδης 18 (3), Τσανακτσίδης 8, Οικονομόπουλος, Βουζίνας, Μπαλιάκας 4, Στόγιος 2, Χερκελετζής 10, Μπουρονίκος, Φαρδέλας, Οξούζης 10.