Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε στην παράταση με 65-76 του Αετού Κιλκίς, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Αετός Κιλκίς ήταν καλύτερος και πιο αποτελεσματικός στο πρώτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 18-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΓΕ Πιερίας ισορρόπησε το παιχνίδι και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 34-23 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Αετός Κιλκίς ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα και στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε στην ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου να προηγείται με δεκατέσσερις πόντους διαφορά (49-35).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ήρθε η αντίδραση της ΑΓΕ Πιερίας, η οποία περιόρισε επιθετικά τους γηπεδούχους στους εννέα πόντους, ενώ στην επίθεση σημείωσε είκοσι τρεις και κατάφερε να πάει τον αγώνα στην παράταση καθώς η κανονική του διάρκεια ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να έχουν σημειώσει από 58 πόντους.

Η ομάδα της Κατερίνης ήταν σαφώς ανώτερη και στην παράταση και πέτυχε να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 65-76 με τους Διονύση Καραγιάννη και Κώστα Παπαδόπουλο να σημειώνουν τους είκοσι τρεις από τους είκοσι έξι τελευταίους πόντους της ομάδας τους.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Καψίδης.

Δεκάλεπτα: 18-10, 34-23, 49-35, 58-58 (κ. α.), 65-76.

ΠΑΣ Αετός Κιλκίς (Αποστόλου): Κακανόπουλος, Νταμουσίδης 6, Αραβίδης, Φιλιππίδης 8 (1), Κιουσές 14 (2), Ιατρού 7, Τσαρίδης,. Βαϊτσούδης. Αμοιρίδης 2, Μαργαριτίδης 10 (2), Κόγιας 18, Ζηρίδης.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσσανθόπουλος): Στεφανίδης, Μωυσίδης 14 (4), Τσολακίδης 4, Καραγιάννης 18 (3), Κατηρτζίδης 1, Βαφόπουλος 11, Παπαδόπουλος Λ., Χαρισσόπουλος 2, Παπαδόπουλος Κ. 21, Μέλιος, Κουρκούτας 5, Γαβαλάς.