Έναν πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία πήρε η ΑΕ Καρίτσας στο Καυταντζόγλειο, απέναντι στον Ηρακλή, με τις δυο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 2-2 και τους Θεσσαλονικείς να πέφτουν εκ νέου από την κορυφή της βαθμολογίας του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, στην πρεμιέρα του β’ γύρου. Πρωταγωνιστής για την ΑΕ Καρίτσας ήταν ο Κυρτέγος ο οποίος πρώτα ισοφάρισε στο 19′ το γκολ του Παπαδόπουλου από το 5′ και έπειτα, στο 57′ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Κατερίνης με 1-2, για να “απαντήσει” ο Κρυστάλλης στο 62′, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2. Μάλιστα, η ομάδα του Μιχάλη Ζιώγα θα μπορούσε να “αποδράσει” με το “τρίποντο” αν ο Μαυρίδης ήταν εύστοχος στο 79′ ή στο 90΄+3′. Ακόμη κι έτσι όμως, ο βαθμός είναι σημαντικός, ίσως περισσότερα ως ψυχολογική “ντόπα” εν όψει της συνέχειας του πρωταθλήματος μετά τις γιορτές, όπου οι Καριτσιώτες θα εμφανιστούν ενισχυμένοι μεταγραφικά και δηλώνουν αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα προκειμένου να πετύχουν το στόχο της παραμονής στην κατηγορία.

Το “φιλμ” του αγώνα (με πληροφορίες από bluearena)
5′ ΓΚΟΛ! 1-0: Ο Γκουτσίδης εκτέλεσε κόρνερ και ο Παπαδόπουλος με κεφαλιά προς τα πίσω έκανε το 1-0 για τον Ηρακλή.
19′ ΓΚΟΛ! 1-1: Ο Κυρτέγος βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή του Ηρακλή και με σουτ ισοφάρισε σε 1-1.
23′ Σουτ του Παπαδόπουλου, έδιωξε με τα πόδια ο Βασιλειάδης.
25′ Μετά από εκτέλεση έμμεσου φάουλ, ο Κυριακίδης έκανε το σουτ, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από τα καρέ του Βασιλειάδη.
36′ Κοντινό πλασέ του Υφαντίδη, απέκρουσε ο Βασιλειάδης.
41′ Σέντρα του Κυριακίδη, κεφαλιά του Κρυστάλλη, η μπάλα έφυγε άουτ.
56′ Ο Πτηνόπουλος έγινε κάτοχος της μπάλας μετά από προσπάθεια του Παναγιωτούδη και κόντρα, έκανε το σουτ, αλλά δε βρήκε στόχο.
57′ ΓΚΟΛ! 1-2: Ο Κυρτέγος εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας του Ηρακλή και με σουτ από κοντά έκανε το 1-2.
62′ ΓΚΟΛ! 2-2: Ο Πτηνόπουλος τροφοδότησε τον Κρυστάλλη από αριστερά κι αυτός από κοντά δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-2.
69′ Ο Κρυστάλλης έδωσε στον Γκουτσίδη που σκόνταψε και απώλεσε την ευκαιρία.
76′ Κάθετη πάσα του Παναγιωτούδη για τον Παπαδόπουλο, βγήκε έγκαιρα ο Βασιλειάδης.
79′ Κοντινή προβολή του Μαυρίδη, η μπάλα έφυγε άουτ.
90’+3′ Ατομική ενέργεια του Πτηνόπουλου και γύρισμα από αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους τους ποδοσφαιριστές με την ΑΕ Καρίτσας να φεύγει στην αντεπίθεση με τελικό αποδέκτη τον Μαυρίδη που από κοντά έχασε την ευκαιρία να “ξεράνει” τον Ηρακλή.

Τον αγώνα διηύθυνε ο Τρακαλιάνης (Σερρών) με βοηθούς τους Παπαδόπουλος και Χαραλαμπόπουλος (Κιλκίς).

Ηρακλής (Σάκης Αναστασιάδης): Βοσνιάδης, Π. Αθανασίου, Καστριτσέας, Κυριακίδης, Κριτσιάνης (53΄ Παναγιωτούδης), Μούδιος, Πτηνόπουλος, Γκουτσίδης (70΄ Ανδρεάκος), Δραγάνης (38΄ Κρυστάλλης), Υφαντίδης (53΄ Κατσούλης), Παπαδόπουλος.
ΑΕ Καρίτσας (Μιχάλης Ζιώγας): Βασιλειάδης, Δαλαμήτρας, Μπουτογιάννης, Τασίδης, Τσιώμης, Νταντίνης, Μπέης, Κωστόπουλος (55′ Μαυρίδης), Κυρτέγος (90′ Λιάγκας), Ταρασιάδης (75′ Μητράκας), Φουρκιώτης (65′ Γούτσιος).

φωτό: metrosport