Την 4η ήττα της στον 5ο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ανδρών του 2019, γνώρισε με 26-24 από το Βέλγιο η Εθνική ομάδα μπροστά σε 1.000 θεατές στη Μίκρα Θεσσαλονίκης.

Η Ελλάδα είχε εξαιρετικό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο παίζοντας πολύ καλή και δυνατή άμυνα με αλληλεπικαλύψεις και τον Λοίζο να κάνει την μία επέμβαση μετά την άλλη, φτάνοντας σε κάποιο σημείο ακόμα και ποσοστό 70% (7/10)! Επιθετικά οι εμπνεύσεις του Χάρη Μάλλιου, αλλά και τα γκολ μέσα από τις ομαδικές συνεργασίες, έδωσαν στην Εθνική μας αέρα 8 τερμάτων (14-6) στο 27’, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με την Ελλάδα στο +5 (14-9).

Αναμφίβολα το πρώτο ημίχρονο ήταν το καλύτερο της Εθνικής ομάδας σε αυτή την σειρά αγώνων για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος και η εικόνα της θα πρέπει να αποτελέσει την βάση της για την συνέχεια αυτής της ομάδας, δείχνοντας ότι υπάρχουν οι προϋποθέσεις, αλλά και το υλικό.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Βέλγοι ανέβασαν την απόδοση τους, ενώ ταυτόχρονα η ελληνική ομάδα έβρισκε δυσκολία στην επίθεση. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ξαναμπούν στο ματς στο 40’, μειώνοντας σε 16-14, ενώ στο 45’ ισοφάρισαν 17-17 με σερί 3-0.

Η ομάδα του Βελγίου πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (18-19) με τέρμα του Ντε Μπελ στο 49’, ενώ στην συνέχεια ξέφυγε με τρία γκολ (19-22) τον Ντεβίς.

Η Εθνική –παρά τον τραυματισμό του Μυλωνά- δεν τα παράτησε, έδειξε μεγάλη θέληση για την ανατροπή και μείωσε 22-23 με τον Μάλλιο στο 56:50, αλλά ήταν άτυχη σε δύο περιπτώσεις με τους Βέλγους να «κλειδώνουν» την νίκη με τέρμα του Κερίμι στο 58:56 (22-25), φτάνοντας στο τελικό 24-26.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μετά από αυτό το αποτέλεσμα δεν έχει ελπίδες για την πρώτη θέση που οδηγεί στα μπαράζ της διοργάνωσης, καταλαμβάνοντας οριστικά την 4η θέση του ομίλου, ωστόσο στα επόμενα δύο παιχνίδια που απομένουν –αρχής γενομένης κόντρα στην Ολλανδία την Πέμπτη (19:00) στη Μίκρα- θα προσπαθήσει να βελτιώσει ακόμα περισσότερο την εικόνα της και να πάρει θετικά αποτελέσματα.

Διαιτητές: Τσερνάβσκις – Μπογκντάνοβς (Λετονία)
Παρατηρητής: Σαββίδης (Κύπρος)

Δίλεπτα: 2-7.
Πέναλτι: 2/2-3/3.

Πεντάλεπτα: 1-0, 4-1, 7-2, 9-4, 12-6, 14-9 (ημχ.), 15-10, 16-14, 17-17, 18-20, 20-22, 24-26.

Ελλάδα (Νίκος Γραμματικός): Κωστακίδης 1, Μωραΐτης, Λαδάκης, Μυλωνάς 1, Μάλλιος 8, Λοΐζος, Κρητικός 1, Δομπρής 1, Τζηράς 5, Ιωάννου 1, Δέσπος, Παπαδιονυσίου 2, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος, Ζαμπούνης 4, Κοτανίδης.

Βέλγιο (Γερίμ Σιλά): Λέτενς, Ουμς 1, Σπούρεν, Ν. Μπολάερς 4, Ντεβίς 2, Κάουβενμπεργκς 4, Ντένερτ, Καντέλ, Ντανς, Νεβίλ, Κεντζιορά 5, Βανκόσεν, Στράουβεν, Τ. Μπολάερς 2, Κερίμι 4, Ντε Μπελ 4.