Ο Αρχέλαος Savvidis Team ηττήθηκε με 22-30 από τον Φαίακα Κέρκυρας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε εξ αναβολής αγώνα για την 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Ανδρών.

Σαφώς επηρεασμένες από τη διακοπή εμφανίστηκαν στο ξεκίνημα οι δύο ομάδες, με τον αγώνα να μην έχει ρυθμό και τις αμυντικές γραμμές των δύο αντιπάλων να εξουδετερώνουν την πλειοψηφία των επιθετικών προσπαθειών. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν διαφορά τριών τερμάτων (3-6) με την συμπλήρωση του πρώτου μισού του πρώτου ημιχρόνου, με τον Αρχέλαο Savvidis Team να παραμένει σε απόσταση αναπνοής από τον Φαίακα (8-9 στο 23’ 34”), ο οποίος όμως διεύρυνε ξανά το προβάδισμά του και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενος με 11-14.

Η ομάδα της Κέρκυρας ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στα εννέα τέρματα (17-26) στο 41’ 18”. Στην συνέχεια ο Αρχέλαος Savvidis Team αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει σε 21-27 στο 53’ 54”, ωστόσο δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο απέναντι στην πολύ δυνατή ομάδα του Φαίακα και γνώρισε την ήττα με το τελικό 22-30.

Στο φύλλο αγώνα γράφτηκε: «Κατά την διάρκεια του Α’ ημιχρόνου ο Α’ διαιτητής Βασίλης Δελόγλου τραυματίστηκε στον καρπό. Με την λήξη του ημιχρόνου έπειτα από εντολή του νοσηλευτή και των διασωστών του Ερυθρού Σταυρού του αγώνα, διακομίστηκε με συνοδεία αυτών στο νοσοκομείο Κατερίνης για να αξιολογηθεί η κατάσταση. Το β’ ημίχρονο έπειτα από σύμφωνη γνώμη των ομάδων, καθώς και μετά από επικοινωνία με την ΚΕΔ, ξεκίνησε (με καθυστέρηση 10 λεπτών) με τον έναν διαιτητή».

Διαιτητές: Δελόγλου – Θεοδοσίου.

Πεντάλεπτα: 1-2, 1-2, 2-5, 5-7, 8-10, 11-14 (ημ.), 13-17, 14-21, 16-23, 17-25, 21-27, 22-30.