Η ΑΚΕ Πιερίας ηττήθηκε με 65-75 από τον Βαφύρα, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 11η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αποφασιστικά μπήκε ο Βαφύρας και κατάφερε να προηγηθεί με 3-12 4’ 41” πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στην συνέχεια η ομάδα του Μιχάλη Σαραπτσή σίγησε για 2’ 33”, η ΑΚΕ Πιερίας μείωσε σε 10-12 και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το φιλοξενούμενο να προηγείται με 14-18.

Ο Βαφύρας ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα και στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 20-29 5‘ 50” πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, με τη διαφορά να φτάνει σε διψήφιο επίπεδο (24-34) 2’ 38” πριν το ημίχρονο το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 28-36 υπέρ του Βαφύρα.

Η ομάδα του Βαφύρα κυριάρχησε στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα να διευρύνει το προβάδισμά της και να ολοκληρώσει το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 40-63.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΚΕ Πιερίας προσπάθησε να ανατρέψει τη διαφορά, μείωσε στους δέκα πόντους (60-70) 1’ 52” πριν τη λήξη, ωστόσο στο χρόνο που απέμενε δεν κατάφερε να μπει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης, με τον Βαφύρα να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 65-75.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης (Ταρενίδης Κ.) – Κορμέντζας.

Δεκάλεπτα: 14-18, 28-36, 40-63, 65-75.

ΑΚΕ Πιερίας (Τσουκ): Προβατίδης 8 (2), Βλάχος 9, Μεταξιώτης 1, Αποστολόπουλος 2, Τασιούλας 2, Ίτσιος 3, Παπαδόπουλος 7 (1), Λάπας 12 (2), Σαββίδης 10 (1), Τζουνίδης 6, Παυλίδης 2, Ευαγγελόπουλος 3 (1).

ΓΑΣ Βαφύρας (Σαραπτσής): Σαραπτσής, Μιλκούδης 6, Ευαγγελόπουλος 24 (2), Αραμπατζής 2, Μπατζάκης 15, Κυπαρίσσης 18, Σιώκας 2, Τζιόλης, Δημαλής, Ελευθεριάδης 2, Γερομιχαλός 6 (2).