Η ΑΚΕ Πιερίας επικράτησε με 107-75 των Ατρόμητων Νέας Σάντας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αποδίδοντας πολύ καλό μπάσκετ κατά διαστήματα, η ΑΚΕ Πιερίας επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στις νίκες, βάζοντας τέρμα στο αρνητικό σερί των έξι συνεχόμενων ηττών.

Οι Ατρόμητοι, εκμεταλλευόμενοι το άστοχο ξεκίνημα της ΑΚΕ Πιερίας, κατάφεραν να προηγηθούν με 0-5 πριν την συμπλήρωση δύο λεπτών αγώνα. Οι παίκτες του Νεμάνια Τσουκ αντέδρασαν και ισορρόπησαν παιχνίδι και σκορ προσπερνώντας με 8-7, 6’ 13” πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Το υπόλοιπο του δεκαλέπτου ήταν αμφίρροπο με ην ΑΚΕ Πιερίας να προηγείται με 24-19 στην ολοκλήρωσή του, χάρη σε ένα σερί επτά πόντων στο τελευταίο λεπτό.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε στην ομάδα της Κατερίνης, η οποία διεύρυνε συνεχώς τη διαφορά της και ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 57-41.

Πριν συμπληρωθούν τρεισήμισι λεπτά αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΚΕ Πιερίας έφτασε τη διαφορά στους είκοσι πόντους (66-46) και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να διαμορφώνεται σε 85-59.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο με την ΑΚΕ Πιερίας να φτάνει στη νίκη με το τελικό 107-75.

Διαιτητές: Χρυσάφης Στ. – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 24-19, 57-41, 85-59, 107-75.

ΑΚΕ Πιερίας (Τσουκ): Προβατίδης 37 (5), Βλάχος 22, Μεταξιώτης 2, Αποστολόπουλος 2, Τασιούλας 9, Παυλίδης 6, Παπαδόπουλος 4, Λάπας 12 (1), Σαββίδης, Τζουνίδης, Ίτσιος 7, Αγγελόπουλος 6 (2).

ΑΟ Οι Ατρόμητοι Νέας Σάντας (Λαδάς): Δεβλέτογλου, Φακίτσας 5 (1), Βέττης 2, Βλαχόπουλος 14 (1), Δάγκλιαρης 9 (1), Πανταζής 13 (1), Καζαντζίδης, Σέμπρος 24 (1), Ναρλίδης 8 (1).