Οι Πάνθηρες επικράτησαν με 73-44 του Κολινδρού, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα στον οποίο ο Κολινδρός παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστικός για περίπου δεκαπέντε λεπτά, οι Πάνθηρες κατάφεραν χάρη σε ένα πολύ καλό αγωνιστικό δεκάλεπτο να εκτοξεύσουν τη διαφορά και στην συνέχεια να φτάσουν σε μία δίκαιη νίκη, ανεβάζοντας το νικηφόρο τους σερί στους οκτώ αγώνες.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τους Πάνθηρες να καταφέρνουν στα τελευταία 85” να αποσπαστούν στο σκορ και να ολοκληρώσουν την περίοδο προηγούμενοι με 23-17.

Ο Κολινδρός προσπέρασε στο σκορ (23-24) πριν συμπληρωθούν δύο λεπτά αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Πάνθηρες να απαντούν με ένα σερί δεκατεσσάρων πόντων και να προηγηθούν με 37-24, 3’ 07” πριν το ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με το υπέρ τους 40-28.

Οι Πάνθηρες μπήκαν το ίδιο δυνατά και στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα μετά από έξι λεπτά αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά να φτάσει στους είκοσι τρεις πόντους (56-33), με τον Κολινδρό να ισορροπεί στην συνέχεια την αναμέτρηση και η περίοδος να ολοκληρωθεί με το σκορ στο 59-36.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 73-44 υπέρ της ομάδας της Κατερίνης.

Διαιτητές: Χρυσάφης Β. – Γρηγοριάδης.

Δεκάλεπτα: 23-17, 40-28, 59-36, 73-44.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Κούτσικας 4 (1), Πολυχρόνης 9 (3), Καρατόλιος 12 (2), Μπούσμπουρας 10, Αδαμόπουλος 7 (1), Γκαβοτάσιος 18 (2), Ιορδανίδης, Λόγυρος, Σκρέτας 9 (1), Καρασίδης 2, Κεσεσίδης, Μαντζόλης 2.

ΑΣ Κολινδρού: Πλάτσας 2, Μπιλιαδέρης, Τσίκουρας 14 (3), Μελιτζανόπουλος 2, Πάσχος 10 (2), Μανίκας, Κωσταμπίτσης, Κουμπατσιάρης, Ιωαννίδης 3 (1), Καποδίστριας 7, Παπαζήσης 6.