Η ΑΚΕ Πιερίας επικράτησε με 60-63 του Εργόναθλου, στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Πολυκάστρου, σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΑΚΕ Πιερίας μπήκε καλύτερα στον αγώνα με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 10-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να έχει διαμορφωθεί σε 25-34 υπέρ της ομάδας της Κατερίνης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Εργόναθλος κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους πέντε πόντου, με αποτέλεσμα η τέταρτη περίοδος να αποκτήσει ενδιαφέρον, ωστόσο οι παίκτες του Νεμάνια Τσουκ κατάφεραν να διαφυλάξουν το μικρό τους προβάδισμα και να πάρουν τη νίκη με το τελικό 60-63.

Διαιτητές: Σαλαπάνης – Καλεσής.

Δεκάλεπτα: 10-18, 25-34, 48-53, 60-63.

ΜΠΑΣ Εργόναθλος (Παπαδόπουλος): Μιχαλόπουλος 13 (3), Μπεμπερίδης 4, Δαμιανίδης 9, Δημητριάδης 3, Γκουντενούδης 10, Δαφλίδης 8, Κουλίνας 4, Καραστογιάννης, Αρκούδας 9 (2).

ΑΚΕ Πιερίας (Τσουκ): Προβατίδης 17 (2), Παυλίδης 6, Μαράζης 12, Τασούλας, Αντωνίου, Παπαδόπουλος 2, Λάπας 7 (1), Σαββίδης 3, Τζουνίδης, Ίτσιος 5, Ευαγγελόπουλος, Βλάχος 11.