Ο Θρύλος πανηγύρισε την πρόκριση στους «8» του Challenge Cup αφού επικράτησε ξανά με 3-0 σετ της Λοκομοτίβ Μπακού, στο Αζερμπαϊτζάν πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση.  Η τρίτη διαδοχική πρόκριση των «ερυθρόλευκων» στη διοργάνωση, μετά από αυτές που προηγήθηκαν επί της Ινεγκόλ και της Τουρ στο χρυσό σετ, ήρθε με μεγαλύτερη ευκολία για τον Ολυμπιακό που ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στις διπλές αναμετρήσεις με τη Λοκομοτίβ Μπακού, από την οποία δεν έχασε σετ.

Επόμενος αντίπαλος των Πειραιώτων στη φάση των «8» της διοργάνωσης η Μενέν από το Βέλγιο η οποία απέκλεισε με ισάριθμες νίκες την Παρνού από την Εσθονία. Το πρώτο παιχνίδι θα διεξαχθεί το διάστημα 13-15 Φεβρουαρίου στο Βέλγιο και ο επαναληπτικός που θα κρίνει την πρόκριση στους «4» του Challenge Cup, στο Ρέντη το διάστημα 27-28/2-1/3.

Ο Θρύλος ξεκίνησε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και με εμφανή διάθεση να επιβάλει εξ’ αρχής το παιχνίδι του, αποκτώντας γρήγορα ένα προβάδισμα (2-5) και πηγαίνοντας με +5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (3-8). Ο Αλεξίεφ με πολύ ωραία επίθεση διεύρυνε το προβάδισμα στους έξι (3-9). Με διπλό μπλοκ των Μπέμε και Ραουβέρντικ οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 7-12 και με νέο μπλοκ του Γερμανού κεντρικού διεύρυναν το προβάδισμά τους στο +7 (8-15) και πήγαν με +8  (8-16) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από επίθεση των γηπεδούχων που κατέληξε άουτ. Το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε και απέφερε διψήφια διαφορά (8-18, 9-). Η εξαιρετική απόδοση των Πειραιωτών που κυριάρχησαν πάνω στο φιλέ με 7 μπλοκ, είχε ως αποτέλεσμα το 25-11 με το οποίο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-0 στα σετ!

Στην έναρξη του 2ου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 3-0 αλλά απάντησε με ένα αντίστοιχο σερί και ισοφάρισε σε 3-3. Στην εξέλιξη του σετ, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Θρύλο να περνάει για πρώτη φορά μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, μετά από επίθεση άουτ της Λοκομοτίβ. Από εκείνο το σημείο οι Πειραιώτες ανέβασαν στροφές και με ένα 5-0 σερί μετέτρεψαν το 9-10 σε 10-15. Η άψογη λειτουργία του «ερυθρόλευκου» μπλοκ συνεχίστηκε για το 11-19 ενώ ο Μάρκους Μπέμε με πρώτο χρόνο πέτυχε το 12-20 για τον Θρύλο. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και πλησίασαν προσωρινά σε 18-22, αλλά οι Πειραιώτες έφτασαν στο 23-18 με επίθεση του Ζουπάνη. Ακολούθησε το 24-19 δια χειρός Ραούβερντικ και ο ίδιος παίκτης έγραψε το 25-20 με το οποίο ο Θρύλος έφτασε στο 2-0, χάρη στο οποίο εξασφάλισε την πρόκριση στους «8».

Στο τρίτο σετ και με δεδομένο ότι ο στόχος της πρόκρισης είχε επιτευχθεί, ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ έδωσε χρόνο συμμετοχής στους υπόλοιπους παίκτες που δεν είχαν ξεκινήσει ως βασικοί. Παρά τον διαδικαστικό χαρακτήρα που απέκτησε η αναμέτρηση, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στην εξέλιξη του σετ, που ήταν το πιο κλειστό σε σχέση με τα δυο προηγούμενα. Οι Πειραιώτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 21-19, ισοφάρισαν σε 21-21 με το Ρουμελιωτάκη και σε 23-23 με τον Ζουπάνη για να προηγηθούν οι Αζέροι με 24-23. Όμως ο Ολυμπιακός με ένα 3-0 σερί έφτασε στο 26-24 και στην τελική επικράτηση!

Τα σετ: 12-25, 20-25, 24-26 σε 75′

Διακύμανση:
1ο σετ: 3-8, 8-16, 11-21, 12-25.
2ο σετ: 7-8, 11-16, 14-21, 20-25.
3ο σετ: 8-6, 14-16, 21-19, 24-26.

*Οι πόντοι της Λοκομοτίβ Μπακού προήλθαν από 3 άσσους, 27 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 38 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Λοκομοτίβ Μπακού (Γιαλάλοφ): Μπαϊράμοφ 7 (6/15 επ., 1 άσσος, 35% υπ. – 35% άριστες), Σαμάντοφ 10 (10/22 επ.), Ομπόντνικοφ 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Τσερβιάκοφ 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καζάτσκοφ 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Μπαράνοφ 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ) / Αλαχβερντίγεφ (λ, 38% υπ. – 31% άριστες), Αμπντουραζάκοφ, Μαγκόμεντοφ, Βασιλένκο 1 (μπλοκ).

Ολυμπιακός (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 7 (5/11 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 7 (2/2 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ντρίζγκα 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. – 33% άριστες), Ραούβερντινκ 11 (9/15 επ., 2 μπλοκ, 80% υπ. – 60% άριστες) / Στεφάνου (λ, 85% υπ. – 62% άριστες), Δαρίδης (λ, 40% υπ. – 40% άριστες), Ρουμελιωτάκης 4 (4/5 επ., 50% υπ. – 35% άριστες), Ζουπάνι 8 (8/13 επ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Τσέλιος 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ).

Οι αγώνες του Ολυμπιακού με τη Μένεν θα γίνουν 13-15 και 27/2-1/3. Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στο Βέλγιο και η ρεβάνς στο Ρέντη. Εφόσον ο Ολυμπιακός προκριθεί στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Νάιφελς (Ελβετία) – Σουργκούτ (Ρωσία).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά τη νίκη πρόκριση: «Παίξαμε πολύ καλά και στα δύο παιχνίδια και πήραμε δίκαια την πρόκριση. Γνωρίζαμε ότι η Λοκομοτίβ Μπακού είναι πιο επικίνδυνη στην έδρα της απ’ ότι στο πρώτο παιχνίδι στον Πειραιά και μπήκαμε συγκεντρωμένα για να δείξουμε ότι ήρθαμε για τη νίκη. Είμαι ευτυχισμένος που φέραμε στους οπαδούς μας τη νίκη και προχωράμε βήμα βήμα την πολύ καλή πορεία μας στην Ευρώπη. Συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες και το επιτελείο. Μετά τα δυο πρώτα σετ, παραμείναμε συγκεντρωμένοι και όσοι παίκτες μπήκαν έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό».

Ο Γιώργος Στεφάνου δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Δείξαμε σοβαρότητα γιατί γνωρίζαμε ότι ο αντίπαλό μας είναι υποδεέστερος. Τον τελευταίο καιρό αρχίζουμε και βελτιωνόμαστε σε πολλά στοιχεία του παιχνιδιού μας και αυτό είναι το πιο αισιόδοξο στην παρούσα φάση μιας και από εδώ και στο εξής έρχονται συνεχόμενα παιχνίδια και ουσιαστικά. Θέλουμε από εδώ και πέρα να αρχίσουμε να παρουσιάζουμε τον καλύτερο μας εαυτό. Το επόμενο παιχνίδι είναι με τη Νίκη Αιγινίου και όταν θα έρθει η ώρα θα ασχοληθούμε με τον αντίπαλο μας στο Challenge Cup».

Πηγή: osfp.gr