Ο Αρχέλαος Savvidis Team επικράτησε με 26-19 του Μακεδονικού, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Ανδρών.

Αποδίδοντας εξαιρετικά στην άμυνα μπήκε στον αγώνα ο Αρχέλαος Savvidis Team, ο οποίος κατάφερε να προηγηθεί με 3-0 στο 5’ 04”, με τον Κοσμίδη να κρατά ανέπαφη την εστία του για 6’ 49”. Στην συνέχεια ο Μακεδονικός ισορρόπησε το παιχνίδι και σταδιακά πήρε τον έλεγχό του στα χέρια του, προσπερνώντας με 5-6 στο 14’ 16”. Στην συνέχεια η ομάδα πήγαν τέρμα, τέρμα, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και την ομάδα της Κατερίνης να ανακτά τον έλεγχο του αγώνα μετά το εικοσάλεπτο, να παίρνει μία διαφορά δύο τερμάτων (11-9) στο 23’ 43” και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 14-10.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αρχέλαος Savvidis Team διεύρυνε τη διαφορά του στα έξι τέρματα (18-12) στο 39’ 13”, με τον αγώνα να ισορροπεί ξανά στην συνέχεια με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ και τη διαφορά να παραμένει σταθερή μέχρι τα μισά του δευτέρου ημιχρόνου. Στο διάστημα μεταξύ 47’ 50” και 51’ 00” ο Μακεδονικός σημείωσε τρία αναπάντητα τέρματα μειώνοντας σε 21-18, με τον Αρχέλαο Savvidis Team να απαντά με τρία δικά του για το 24-18 στο 53’ 44”. Στον εναπομείναντα χρόνο δεν άλλαξε κάτι στις ισορροπίες του αγώνα με τους παίκτες του Σωκράτη Σκούφα να παίρνουν τους δύο βαθμούς της νίκης με το τελικό 26-19.

Διαιτητές: Γρηγοριάδης – Τομίδης.

Δίλεπτα: 4-1.
Πέναλτι:
0/0 – 2/3.

Πεντάλεπτα: 2-0, 5-3, 6-6, 9-8, 11-9, 14-10 (ημ.), 16-11, 18-12, 20-14, 21-17, 24-19, 26-19.

Αρχέλαος Savvidis Team (Σκούφας): Ξώνης 1, Μάνης, Κοσμίδης, Σαμλίδης 1, Τριανταφύλλου 7, Αναστασίου, Καραδήμος, Σκούφας Κ.Α. 1, Χαραλαμπίδης 4, Ξεφτέρης, Εγγλέζος 4, Καρυπίδης, Καϊμακάμης 2, Θυμιόπουλος 6, Σκούφας Δ.

ΑΣ Μακεδονικός (Υετίων): Σαρόγλου, Τσινασλανίδης, Πίνο 3, Μεταλλίδης, Χατζησταυριανός, Ρωμανίδης 4, Κοπαΐδης 1, Γιαννακόπουλος 3, Αργυρόπουλος, Μέλλιος 1, Πούλκος, Μπεΐλης, Τραϊανός 6, Λυμπούδης 1, Βότσης.