Ο Βαφύρας επικράτησε με 67-33 των Ατρόμητων Νέας Σάντας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Το παιχνίδι δεν μπορεί να σταθεί κριτικής, καθώς δεν είχε να προσφέρει και πολλά στους φίλους μας που ήρθαν να το δουν. Και πώς θα μπορούσε να γίνει αλλιώς; Η ομάδα των Ατρομήτων εμφανίστηκε στο παρκέ του Κλειστού Γυμναστηρίου Αγίου Σπυρίδωνα με καθυστέρηση 14 λεπτών μετά την προγραμματισμένη έναρξη του αγώνα, με μόλις πέντε αθλητές στην αποστολή της και ξεκάθαρη τη θέληση των υπευθύνων της απλά να μην μηδενιστεί η ομάδα στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Το παιχνίδι ξεκίνησε και το θέαμα ήταν μονότονο. Με το τέλος του 1ου δεκαλέπτου οι παίκτες μας κατάφεραν να έχουν σκοράρει 23 πόντους και να μην δεχθούν ούτε έναν (23-0). Από εκεί και ύστερα φάνηκε πως χάθηκε κάθε κίνητρο για τους παίκτες μας. Η αδυναμία των αντιπάλων ήταν εμφανέστατη και οι μηχανές κυριολεκτικά έσβησαν. Κακό θέαμα από εκεί και ύστερα και μεγάλη αστοχία και από τις δύο ομάδες. Το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 35 – 13 πράγμα που σημαίνει πως οι Ατρόμητοι κέρδισαν το 2ο δεκάλεπτο 12-13.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο 3ο δεκάλεπτο με την ομάδα μας να φαίνεται πως κυριαρχεί στο παιχνίδι αλλά να έχει μία νωχελικότητα στο σκοράρισμα. Μάταια ο κόουτς Σαραπτσής προσπαθούσε να αφυπνίσει τους παίκτες του. Και όχι τόσο για να διευρύνει την νίκη (αν αυτό ήθελε θα είχε βάλει τους παίκτες του να παίξουν διαφορετική άμυνα), όσο για την αποτελεσματικότητα, την ταχύτητα και την συνέπεια στον τρόπο παιχνιδιού που θέλει να παίζει η ομάδα. Το τρίτο δεκάλεπτο λοιπόν τελείωσε με το επί μέρους 16-13 και σκορ παιχνιδιού 51-27.

Φυσικά το 4ο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Η ομάδα μας μπήκε σωστά στα πρώτα λεπτά του, ο κόουτς χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες του μοιράζοντας χρόνο, και το παιχνίδι τελείωσε με το τελικό 67 – 33. Στα δυσάρεστα του αγώνα ο τραυματισμός κατά την προθέρμανση του Νίκου Δημαλή, καθώς είχε μία πτώση και του δημιούργησε πρόβλημα στο δεξιό καρπό. Ο Νίκος οδηγήθηκε στο Γενικό Νοσοκομείο Κατερίνης όπου διαπιστώθηκε κάταγμα στον καρπό. Του τοποθετήθηκε νάρθηκας που σύμφωνα με τους γιατρούς του Νοσοκομείου θα τον κρατήσει  τουλάχιστον τρεις εβδομάδες εκτός.

Διαιτητές: Γρηγοριάδης – Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 23-0, 35-13, 51-27, 67-33.