Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 93-75 από την Μελίκη, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Μελίκης, σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παίζουν όμορφο και επιθετικό μπάσκετ και την ΑΓΕ Πιερίας να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 25-27.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ στο πρώτο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου, στην συνέχεια όμως η Μελίκη πήρε τον έλεγχο του αγώνα και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 45-39.

Η γηπεδούχος ομάδα ήταν καλύτερη στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να διευρύνει τη διαφορά της και να προηγηθεί με 71-59.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τέταρτου δεκαλέπτου, με την πρωτοπόρο και αήττητη Μελίκη να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 93-75.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Ταρενίδης Κ.

Δεκάλεπτα: 25-27, 45-39, 71-59, 93-75.

ΓΑΣ Μελίκης (Ασλανίδης): Λιόλιος 23 (3), Μαυρίδης 22 (1), Παπάζογλου, Σαζακλίδης 17, Μαγαλιός, Στακτάρης, Παπαρόσης, Σαυρουλάκης 21 (3), Μπούθας, Κοτζαμπάσης 8 (2), Παπαδόπουλος, Ρογγότης 2.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Στεφανίδης, Μωυσίδης, Τσολακίδης 6, Καραγιάννης 13 (1), Βουλγαράκης 3 (1), Χαρισσόπουλος, Κουρκούτας 25 (4), Παπαδόπουλος Κ. 6, Μέλιος 5 (1), Αδαμίδης 1, Παπαδόπουλος Λ. 9 (2), Γαβαλάς 7 (1).