Ο Αιγινιακός επικράτησε με 57-51 του Εδεσσαϊκού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Αιγινιακός ήταν καλύτερος, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 18-13.

Οι παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη πλήρωσαν την αστοχία τους στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, καθώς περιορίστηκαν στους οκτώ πόντους, γεγονός που εκμεταλλεύθηκε ο Εδεσσαϊκός και προηγήθηκε στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με βραχεία κεφαλή (26-27).

Η ομάδα της βόρειας Πιερίας κατάφερε να ανακτήσει τον έλεγχο του αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο και να ανακτήσει το προβάδισμα στο σκορ, καθώς η λήξη της περιόδου τη βρήκε να προηγείται με 42-39.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο αγώνα ήταν αμφίρροπος, με τον Αιγινιακό ωστόσο να διατηρεί το προβάδισμά του και να πάρει την νίκη με 57-51.

Διαιτητές: Χρυσάφης Στ. – Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 18-13, 26-27, 42-39, 57-51.

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Πιπιλίκας 3, Κατσιάνος 11 (3), Αργυρόπουλος 13 (2), Κοντόπουλος, Κοιλιάς, Στογιαννόπουλος, Βουλτσίδης 14 (1), Εξαρχόπουλος, Μελίδης 6, Στάμος 10, Δεμερτζής, Φανούλης.

Εδεσσαϊκός BC (Σταυρόπουλος): Πέτκος 10 (1), Θεοδώρου, Μπίνος Ε., Μπίνος Μ. Καραϊσαρίδης, Χατζηχαρίσης 8, Υφαντίδης 13, Τσάμης 6, Μισιός, Δοδόπουλος 14 (2), Μπίκου.