Οι Πάνθηρες επικράτησαν με 68-53 της ΑΚΕ Πιερίας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Πάνθηρες πέτυχαν κατά τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου να ξεφύγουν μέχρι και με δεκατέσσερις πόντους και στην συνέχεια να διαχειριστούν και να διευρύνουν τη διαφορά τους, παίρνοντας έτσι τη νίκη στο ντέρμπι της πόλης από την τυπικά φιλοξενούμενη ΑΚΕ Πιερίας.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τους Πάνθηρες να προηγούνται στην ολοκλήρωσή του με 16-14.

Σημειώνοντας εννέα αναπάντητους πόντους οι παίκτες του Δάμη Χρυσίδη προηγήθηκαν με 25-14. 7’ 12” πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και στην συνέχεια με έφτασαν τη διαφορά μέχρι και στους δεκατέσσερις (30-16 – 4’ 28”). Η ΑΚΕ Πιερίας μείωσε στους εννέα (34-25 – 2’ 16”) με το πρώτο μισό του αγώνα να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 38-25 υπέρ των Πανθήρων.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να έχουν η κάθε μία τα δικά της καλά μικρά διαστήματα και το σκορ να διαμορφώνεται σε 51-37 υπέρ των τυπικά γηπεδούχων στην ολοκλήρωσή του.

Οι Πάνθηρες προηγήθηκαν με 60-37 8’ 21” πριν τη λήξη της αναμέτρησης μετατρέποντας σε διαδικαστικού χαρακτήρα το υπόλοιπο του αγώνα και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 68-53, παρά το γεγονός ότι η ΑΚΕ Πιερίας με τη μαχητικότητα που τη διακρίνει κατάφερε να μειώσει σε 62-49 τρία λεπτά πριν το τέλος.

Διαιτητές: Χρυσάφης Στ. – Γιανκίδης.

Δεκάλεπτα: 16-14, 38-25, 51-37, 68-53.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Ιορδανίδης, Πολυχρόνης 27 (6), Καρατόλιος 3, Μπούσμπουρας 7 (1), Αδαμόπουλος 9, Κολαξίδης 9, Κούτσικας, Λόγυρος 3 (1), Καρακασίδης 10, Κεσεσίδης, Μαντζόλης.

ΑΚΕ Πιερίας (Τσουκ): Προβατίδης 9 (2), Βλάχος 5, Μεταξιώτης, Αποστολόπουλος, Τασιούλας, Αντωνίου, Παπαδόπουλος 5 (1), Παυλίδης 5, Σαββίδης 7, Τζουνίδης 13 (2), Ίτσιος 3, Ευαγγελόπουλος 6 (2).