H εντυπωσιακή πορεία της ομάδας βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού στην Ευρώπη, συνεχίστηκε με την εκτός έδρας νίκη κόντρα στη Μενέν με 3-1 σετ στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των «8» του Challenge Cup. Οι Πειραιώτες πέρασαν νικηφόρα από το Βέλγιο, με την υποστήριξη 50 περίπου οπαδών τους που έδωσαν δυναμικό παρών και πραγματοποιήσαν το πρώτο βήμα για πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Ο Θρύλος με την καθαρή νίκη με 3-1, απέκτησε σημαντικό πλεονέκτημα για να συνεχίσει το ευρωπαϊκό του ταξίδι και στον επαναληπτικό που θα διεξαχθεί στο Ρέντη (Πέμπτη 1/3) θέλει να το διασφαλίσει (του αρκούν δυο σετ), για να πανηγυρίσει την πρόκριση στους «4».

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση και επέβαλαν το παιχνίδι τους στο πρώτο σετ, αποκτώντας σημαντικές διαφορές αφού πήγαν μπροστά με +6 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (10-16). Ο Ραουβέρντικ σημείωσε το 14-21 για τον Θρύλο που είχε κυριαρχήσει απόλυτα και έφτασε στο 17-25, χάρη στο οποίο προηγήθηκε με 1-0 στα σετ.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ στο οποίο η Μενέν πήγε μπροστά με 8-7. Από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί, με τον Βινκεμίλερ στο σερβίς και προηγήθηκαν με 14-7.  Στην εξέλιξη του σετ οι «ερυθρόλευκοι» δεν ανέτρεψαν την κατάσταση και οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 25-16, για να ισοφαρίσουν σε 1-1.

Στο κρίσιμο 3ο σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε πιο αποφασιστικά και απέκτησε εκ νέου τον έλεχο, έχοντας το προβάδισμα το οποίο διατήρησε σε όλη τη διάρκεια του. Παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 18-20, με δυο επίθεσεις του Οϊβάνεν διαμορφώθηκε το 18-21 και ακολούθησε ο πόντος του Αλεξίεφ για το 19-23, που έδωσε σημαντικό πλεονέκτημα στον Θρύλο. Το προβάδισμα αυτό υπερασπίστηκαν οι Πειραιώτες που πήραν το σετ με 25-22 και προηγήθηκαν ξανά με 2-1 στα σετ!

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι τα μέσα του 4ου σετ, με τη Μενέν να πηγαίνει μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-15. Με πρώτο χρόνο του Πετρέα ο Ολυμπιακός ισοφάρισε και διεύρυνε το σερί του για να φτάσει στο 16-18. Από εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να οδηγούν στο σκορ (19-20, 20-21, 21-24) μέχρι το 21-25, χάρη στο οποίο έφυγαν με τη σπουδαία νίκη μέσα από την έδρα της Μενέν.

Διαιτητές: Στάνκοφ – Κολός

Τα σετ: 17-25, 25-16, 22-25, 21-25 σε 104′.

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 10-16, 14-21, 17-25.
2ο σετ: 8-7, 16-8, 21-13, 25-16.
3ο σετ: 3-8, 14-16, 18-21, 22-25.
4ο σετ: 8-7, 16-15, 19-21, 21-25.

*Οι πόντοι της Μένεν προήλθαν από 10 άσσους, 40 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Μένεν (Πέρις): Σίνεσελ 6 (2/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βερ Έκε10 (10/21 επ, 71% υπ -33% άριστες), Γκόρσκι 2 (1/5 επ, 1 άσσος), Βινκελμίλερ 21 (17/34 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φάστελαντ 6 (2/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φολγκέιρα 4 (0/1 επ, 4 άσσοι) / Μπερνάρντο (λ, 54% υπ -38% άριστες, Βερκρουϊσε, Βαν Ντε Καβεγέ 11 (8/20 επ, 2 άσσοι ,1μπλοκ, 46% υπ – 33% άριστες), Μάντενς, Αντρίεσεν

Ολυμπιακός (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 17 (14/24 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 8 (4/11 επ, 4 μπλοκ), Μπέμε 7 (4/6 επ, 3 μπλοκ), Ντρίζγκα 2 (1/1 επ, 1μπλοκ), Αλεξίεφ 16 (15/23 επ, 1 μπλοκ, 31% υπ – 20% επίθεση), Ραουβέρντινκ 10 (9/22 επ, 1 μπλοκ, 43% υπ -29% άριστες) / Στεφάνου (λ, 45% υπ -30% άριστες), Δαρίδης, Ρουμελιωτάκης 1 (άσσος), Ζουπάνι 3 (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Μουνιόθ δήλωσε: «Είναι πολύ σημαντική νίκη σε ένα όχι και τόσο άνετο γήπεδο που είναι πολύ δύσκολο να αγωνιστείς. Ευτυχώς όμως κατά τη διάρκεια του αγώνα παίξαμε έξυπνα. Ξεκινήσαμε καλά, μας πίεσαν σε κάποια στιγμή αλλά ανακτήσαμε τον έλεγχο του αγώνα και πήραμε σημαντικό προβάσδισμα για να είμαστε εμείς αυτοί που θα πέρασουμε στον ημιτελικό. Ευχαριστούμε τους φίλους μας που ήραθν σήμερα να μας υποστηρίξουν. Είναι πολύ σημαντικό σε κάθε ταξίδι να έχουμε τους οπαδούς μας και να μοιραζόμαστε με αυτούς τις νίκες».

Πηγή: osfp.gr