Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 65-74 από την Ολύμπια Λάρισας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Σε έναν αγώνα ο οποίος ήταν αμφίρροπος στη μεγαλύτερη διάρκειά του, ο Πιερικός Αρχέλαος πλήρωσε την αστοχία του τρίτου δεκαλέπτου, όπου η Ολύμπια Λάρισας το εκμεταλλεύθηκε με πήρε μία διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και στους δεκατρείς πόντους, δεν κατάφερε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του και γνώρισε δίκαια την ήττα.

Η Ολύμπια Λάρισας αιφνιδίασε τον Πιερικό Αρχέλαο στα πρώτα 42” του αγώνα, όπου προηγήθηκε με 0-5, ωστόσο τα κορίτσια της Τασούλας Τσιρογιάννη αντέδρασαν, μείωσαν τη διαφορά και προσπέρασαν στο σκορ (11-10) 1’ 59” πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε τη φιλοξενούμενη ομάδα μπροστά στο σκορ με 13-15.

Πέντε αναπάντητοι πόντοι από πλευράς Πιερικού Αρχέλαου στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου του έδωσαν το προβάδισμα με 18-15, με την Ολύμπια Λάρισας να απαντά και να ανακτά το προβάδισμα με 18-20, 6’ 50” πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η συνέχεια ήταν αμφίρροπη, με το προβάδισμα να αλλάζει πλευρά τέσσερις φορές και η λήξη του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει την Ολύμπια Λάρισας να προηγείται με 28-32.

Η φιλοξενούμενη διεύρυνε τη διαφορά της εκμεταλλευόμενη την αστοχία των παικτριών του Πιερικού Αρχέλαου και προηγήθηκε με 30-38 5’ 19” πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου και η διαφορά έφτασε στους δεκατρείς (34-47) 2’ 27” πριν το τέλος της περιόδου. Έξι αναπάντητοι πόντοι από την ομάδα της Κατερίνης μείωσαν σε 41-48, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει 43-54.

6’ 25” πριν τη λήξη η διαφορά έφτασε στους δεκαπέντε πόντους (49-64), με την ομάδα της Κατερίνης να προσπαθεί να μπει ξανά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, μειώνοντας σε 59-67 2’ 42” πριν το τέλος, ωστόσο η Ολύμπια Λάρισας διαχειρίστηκε το προβάδισμά της και έφτασε στην τελική επικράτηση με 65-74.

Διαιτητές: Πράττος – Πλατέλα.

Δεκάλεπτα: 13-15, 28-32, 43-54, 65-74.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Δαβιτίδου, Αμβρακίδου, Ζουγκουρίδου 18 (4), Φλώρου 24, Λάππα 2, Μπαγκλαρίδου, Μπουμπουλέντρα, Καρατάσιου 3 (1), Μουστακίδου 18, Δημητριάδου, Παντζιάλα, Γκρίτζαλη.

Ολύμπια ΓΣ Λάρισας (Λόφτι): Μιχαηλίδου 7, Σολομού 11, Πατρικίου, Λιάσκου 4, Σκαρλή 12 (4), Μαγδαλινίδου 4, Κουτσουνούρη 23 (3), Μπενέκη 13, Μακρή.