Ο Βαφύρας επικράτησε με 71-60 του Άθλου Αλεξάνδρειας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Με όπλο την επίθεσή του, καθώς σημείωσε είκοσι δύο πόντους, ο Βαφύρας κατάφερε να προηγηθεί με 22-16 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ισορροπημένη ήταν η δεύτερη περίοδος, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 36-32 υπέρ του Βαφύρα.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που ουσιαστικά έκρινε την αναμέτρηση, καθώς οι παίκτες του Μιχάλη Σαραπτσή σημείωσαν είκοσι τρεις πόντους, ανοίγοντας την ψαλίδα ττης διαφοράς στους δεκατρείς και προηγήθηκαν με 58-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Βαφύρας διαχειρίστηκε το υπέρ του προβάδισμα και κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 71-60.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 22-16, 36-32, 58-45, 71-60.

ΓΑΣ Βαφύρας (Σαραπτσής): Σαραπτσής 1, Σκέντος, Ευαγγελόπουλος 26 (1), Αραμπατζής, Μπατζάκης 19 (1), Κυπαρίσσης 12, Σιώκας, Τζιόλης, Δημαλής 2, Στεφανίδης 11, Καραμπατάκης, Γερομιχαλός.

ΑΣ Άθλος Αλεξάνδρειας (Αγγέλης): Γιαντσιδιώτης 2, Τζαφέρης 7, Ντάμτσης 9, Παύλου 4, Χρυσικός 3, Χαριτόπουλος 3, Ψυχογιός 2, Τσαρούχα 21 (4), Πεχλιβάνος 9, Πεκιαρίδης, Τακούσης, Τσάτσας.