Το ευρωπαϊκό ταξίδι της ομάδας βόλεϊ Γυναικών του Θρύλου θα συνεχιστεί και φέτος με επόμενο σταθμό τα ημιτελικά του Challenge Cup! Ο Θρύλος προκρίθηκε πανηγυρικά στους «4» της διοργάνωσης χάρη στην νίκη με 3-0 σετ (25-4, 25-18, 25-20) επί της Πφέφιγκεν στον επαναληπτικό που διεξήχθη στο Ρέντη και πρόσθεσε μια ακόμα ένδοξη σελίδα στην ιστορία του τμήματος βόλεϊ Γυναικών. Έχοντας τη θερμή συμπαράσταση 1.000 περίπου οπαδών του, ο Ολυμπιακός έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης και μέσα σε 39’ λεπτά πήρε τα δυο πρώτα σετ που τον έστειλαν στα ημιτελικά για δεύτερη διαδοχική σεζόν! Εκεί θα βρει στο δρόμο του, το νικητή του ζευγαριού Κράσνονταρ (Ρωσία) –Οστράβα (Τσεχία). Η Ρώσικη ομάδα έχει αποκτήσει το προβάδισμα χάρη στη νίκη στο πρώτο ματς με 3-1 μέσα στην Τσεχία και ο επαναληπτικός διεξάγεται την Πέμπτη (01/03). Από κει και πέρα ο Θρύλος  στον  επαναληπτικό της φάσης των «8» με την Σμας Πφέφιγκεν, ήταν εξαιρετικός και υπερασπίστηκε τη νίκη με 3-1 στην Ελβετία. Έτσι μετά τις προκρίσεις σε βάρος της Ισπανικής Λογκρόνιο και της Ρουμάνικης Ταργκοβίστε, η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, άφησε εκτός έναν ακόμα αντίπαλο και συνεχίζει να βλέπει ψηλά και σε νέες διακρίσεις! O Oλυμπιακός ολοκλήρωσε το ματς με 15 άσσους και 9 μπλοκ,είχε πρώτη σκόρερ τη Χίπε με 17 πόντους ενώ ακολούθησε η Νιεμέρ με 16 (6 άσσους).

Ο Θρύλος μπήκε με μεγάλο ενθουσιασμό στην αναμέτρηση και προηγήθηκε γρήγορα με 4-1. Η Κατερίνα Γιώτα πέτυχε πάνω στο φιλέ το 5-1 και ο κόουτς της Ελβετικής ομάδας κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ. Παρ’ όλα αυτά οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν στον ίδιο υψηλό ρυθμό, με τη Νιεμέρ να πετυχαίνει δυο διαδοχικούς άσσους αυξάνοντας τη διαφορά στο 7-1 και πήγαν με +7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από μπλοκ της Πολ. Το «ερυθρόλευκο» 8-0 σερί από το 2-1, συνεχίστηκε μέχρι το 10-1 για τον Θρύλο που είχε επιβάλει πλήρως το ρυθμό του και δέχθηκε μόλις 3 πόντους μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-3). Ο Ολυμπιακός πετούσε «φωτιές» στο πρώτο σετ  πραγματοποιώντας εξαιρετική και αψεγάδιαστη εμφάνιση φτάνοντας εμφατικά στο 25-4 μέσα σε 16 λεπτά. Παράλληλα ολοκλήρωσε το πρώτο σετ με 6 μπλοκ και 5 άσσους.

Στο ξεκίνημα το δεύτερου σετ, οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν και πάλι πολύ δυνατά και προηγήθηκαν γρήγορα με 6-2. Στην εξέλιξη του σετ οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 11-9 και 12-10, αλλά ο Ολυμπιακός δεν έχασε ποτέ τον έλεγχο και διατήρησε το προβάδισμα φτάνοντας στο 16-11 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Συνεχίζοντας να πιέζουν από το σερβίς οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, έφτασαν στο 25-18 και μέσα σε 39’ λεπτά (όσο διήρκησαν τα δυο πρώτα σετ), εξασφάλισαν την πρόκριση στους «4» του Challenge Cup!

Το τρίτο σετ ήταν το πιο ισορροπημένο και αμφίρροπο από πλευράς εξέλιξης. Ο Ολυμπιακός πήγε μπροστά με 16-11 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ αλλά στη συνέχεια η Σμας Πφέφιγκεν ισοφάρισε σε 19-19. Η αντίδραση του Θρύλου έφερε πέντε σερί πόντους για το 24-19 και με επίθεση της Χίπε διαμορφώθηκε το 25-20 που «σφράγισε» τη νίκη με 3-0 σετ και την πρόκριση στα ημιτελικά. Το φινάλε της αναμέτρησης βρήκε τις «ερυθρόλευκες» να πανηγυρίζουν μαζί με τον κόσμο του Θρύλου την σπουδαία επιτυχία!

Τα σετ: 3-0 σε 1.02, 25-4 (16’), 25-18 (23’), 25-20 (23’)

Η διακύμανση:
1ο σετ: 8-1, 16-3, 21-4, 25-4
.
2ο σετ: 8-4, 16-11, 21-16, 25-18.
3ο σετ: 6-8, 16-13, 21-19, 25-20.

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 4 (2/5επ., 2 μπλοκ), Νιέμερ 16 (8/21 επ., 6 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 43% άριστες), Πολ 7 (4/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. – 25% άριστες), Λαμπρούση 6 (2/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 8 (4/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χίπε 17 (14/30 επ., 3 άσσοι) Κονόμι (λ, 71% υπ. – 50% άριστες)/Κωνσταντινίδου.

Πφέφινγκεν (Βόλμερ): Βον Πίκαρτζ 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βαλτς 3 (3/23 επ.), Μάτερ 6 (6/11 επ.) , Ένοκ 4 (3/11 επ., 1 μπλοκ, 46% υπ. – 38% άριστες), Στορτσκ 5 (5/20 επ.,  38%υπ.-8%αρ.), Γουάιτ 6 (6/15 επ.), Πόγκανι -λ (57% υπ. – 39% άριστες)

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Στο πρώτο σετ, πραγματοποιήσαμε μακράν την καλύτερη εμφάνιση όσα χρόνια βρίσκομαι στην ομάδα. Παίξαμε πραγματικά εκπλητικά ειδικά στο μπλοκ την υποδοχή και την άμυνα. Σίγουρα η αντίπαλός μας δεν είναι τόσο κακή όσο φάνηκε με το 25-4 του πρώτου σετ, αλλά νομίζω ότι αγχώθηκαν λίγο περισσότερο από το φυσιολογικό. Θέλω να ευχαριστήσω τους φιλάθλους μας γιατί δημιούργησαν εξαιρετική ατμόσφαιρα. Με τέτοιου είδους ατμόσφαιρα εδώ στην έδρα μας δεν μπορούμε να χάσουμε κανένα ματς».

Η Σάσκια Χίπε δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Είμαι πολύ χαρούμενη που προκριθήκαμε στους ημιτελικούς. Είναι μεγάλη πρόκληση και κοιτάμε μπροστά για να είμαστε έχουμε το ίδιο επιτυχημένη χρονιά με την περσινή. Σήμερα ξέραμε το στόχο μας και ήμασταν όλες πολύ συγκεντρωμένες. Θέλω να ευχαριστήσω τους φιλάθλους μας που ήταν εκπληκτικοί σήμερα, μας ώθησαν στην επιτυχία όπως κάνουν πάντα σε τέτοιου είδους παιχνίδια».

Πηγή: Ολυμπιακός