O Ολυμπιακός προκρίθηκε πανηγυρικά στα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ και μετά από 13 χρόνια βρίσκεται και πάλι σε ημιτελική φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Με αιχμή το σερβίς του, υπεροχή στο μπλοκ και πολλές επιθετικές λύσεις ο Ολυμπιακός νίκησε την βελγική Μενέν με 3-0 στο Μελίνα Μερκούρη του Ρέντη και στους διπλούς ημιτελικούς θα αντιμετωπίσει την ρωσική Γκαζπρόμ Ούγκρα Σουρκούτ.

Είναι η τρίτη συνεχή σεζόν που ο Ολυμπιακός θα βρεθεί απέναντι στην Σουργκούτ. Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στη Ρωσία 14 Μαρτίου και η ρεβάνς στις 21 του μήνα στο Ρέντη. Στον δεύτερο ημιτελικό η ιταλική Ραβένα θα υποδεχτεί την τουρκική Μάλιγε Πιγιάνκο Άγκυρας.
O Oλυμπιακός προκρίνεται για πρώτη φορά σε ημιτελική φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης από το 2010 που καθιερώθηκαν οι διπλοί ημιτελικοί και διπλοί τελικοί. Εχει 11 παρουσίες σε φάιναλ-4 ευρωπαϊκών διοργανώσεων με τελευταία το 2005 στο Τοπ Τιμς Καπ το οποίο και κατέκτησε στο ΣΕΦ. Εχει κατακτήσει επίσης και το κύπελλο κυπελλούχων του 1996 επίσης στο ΣΕΦ.
Ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη του με 3-1 σετ στο Βέλγιο ήθελε δύο σετ για την πρόκριση αλλά όπως είχε υποσχθεί και ο Μουνιόθ στόχος ήταν η νίκη. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν χαλάρωσαν σε κανένα σημείο του αγώνα και έστειλαν ένα ξεκάθαρο μήνυμα στους Ρώσους. Μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του 1ου σετ ο Ολυμπιακός με το σερβίς του Ντρίζγκα πήρε πόντους με Μπέμε και Οϊβάνεν και με σερί 3-0 άνοιξε το σκορ σε 11-7. Οι Βέλγοι με τον Βιλκενμίλερ μείωσαν σε 15-13 αλλα ο Ολυμπιακός με προσωπικούς πόντους του Πετρέα (επίθεση και δύο μπλοκ) έκανε συνολικό σερβίς 4-0 για το 19-13. Το σετ τελείωσε 25-17 με την επίθεση του Αλεξίεφ.
Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν εντυπωσιακά και στο 2ο σετ όπου και πάλι με το σερβίς του Ντρίζγκα ξέφυγαν 4-0. Η διαφορά του +4 κρατήθηκε σε όλο το σετ και στο 23-19 με ένα λάθος του Γκόρσκι και μία επίθεση του Οϊβάνεν έγινε το 25-19 και το 2-0 σετ που έδωσε και την πρόκριση. Οι παίκτες του Ολυμπιακού πανηγύρισαν την πρόκριση τους μαζί με του οπαδούς τους.
Η πρόκριση δεν έφερε χαλάρωση, ούτε μεγάλες αλλαγές στην βασική εξάδα και ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στο 3ο σετ. Οι Βέλγοι πίεσαν μέχρι το 8-8 αλλά το άουτ του Βιλκενμίλερ και η επίθεση του Οϊβάνεν έφεραν το 11-8. Ο Ολυμπιακός με το μπλοκ του Πετρέα ξέφυγε 18-14 και 21-17 αλλά οι Βέλγοι με τον Βαντεκαβέγιε και τον Βινκεμίλερ έκαναν σερί 3-0 και μείωσαν 21-20. Η επίθεση του Οϊβάνεν και το λάθος του Βινκμίλερ που πάτησε γραμμή στο σερβίς έκαναν το 23-21 και ο αγώνας τελείωσε με άουτ κόντρα επίθεση του Μάντενς και πιαστή μπαλιά του πασαδόρου Φουλγκούερα. Ο Ολυμπιακός με 3-0 πήρε τη νίκη που πανηγυρίστηκε έξαλλα από περίπου 700 οπαδούς του.
Τα σετ: 25-17, 25-19, 25-21 σε 69′.
Διακύμανση:
1ο σετ: 8-5, 16-13, 21-14, 25-17
2ο σετ: 8-6, 16-11, 21-17, 25-19
3ο σετ: 8-7, 16-13, 21-18, 15-21
* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 36 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Μενέν προήλθαν από 3 άσσους, 37 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων.
Ολυμπιακός (Μουνιοθ): Οϊβάνεν 8 (8/17 επ), Πετρέας 10 (4/7 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Μπέμε 8 (6/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντρίζκα 3 (3/3 επ), Αλεξίεφ 10 (6/11 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 60% υπ -40% άριστες), Ραουβέρντινκ 10 (7/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ -50% άριστες) / Στεφάνου (λ, 50% υπ – 20% άριστες), Δαρίδης (λ), Ζουπάνι 2 (2/3 επ), Στιβαχτής
Μενέν (Περίς): Βαν Ντε Καβεγιέ 7 (7/12 επ, 31% υπ -13% άριστες), Βερ Έκε 3 (2/4 επ. 1 μπλοκ), Αντρίεσεν 3 (2/4 επ), Βινκελμιλερ 22 (18/29 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Φάστελαντ 1 (1/4 επ), Φολγκέιρα,  / Μπερνάρντο (λ, 53% υπ -26% άριστες), Μαντενς 1 (άσσος), Γκόρσκι 7 (7/14 επ, 45% υπ -36% άριστες).
Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, δήλωσε στο osfp.gr: «Παίξαμε πολύ συγκεντρωμένα σήμερα και στο τεχνικό και στο τακτικό μας κομμάτι. Κάναμε ότι χρειαζόταν για να ελέγξουμε το παιχνίδι και κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τους παίκτες μου και πολύ χαρούμενος για το σύλλογο του Ολυμπιακού. Σήμερα ήταν μια καταπληκτική ατμόσφαιρα στο γήπεδο και έτσι θέλουμε να παίζουμε πάντα. Θέλουμε να είμαστε δυνατοί στην έδρα μας πάντα. Είμαστε χαρούμενοι που περάσαμε στον επόμενο γύρο και βρισκόμαστε στους 4 μιας ευρωπαϊκής διοργάνωσης».
Ο Μίκο Οϊβάνεν δήλωσε: «Σήμερα κάναμε αυτό που έπρεπε να κάνουμε. Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι για εμάς. Πετύχαμε αρκετούς πόντους από το σερβίς και το μπλοκ μας, βγάλαμε πολλές άμυνες και δεν τους αφήσαμε να σπάσουν τη δικιά μας άμυνα ώστε να πάρουν εύκολους πόντους. Πήραμε τη νίκη και την πρόκριση στις 4 κορυφαίες ομάδες της διοργάνωσης. Θέλουμε να ευχαριστήσουμε τους φιλάθλους μας για την ατμόσφαιρα που δημιούργησαν και συνεχίζουμε»