Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 34-47 του Εδεσσαϊκού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Έδεσσας, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Γυναικών της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Μετά από αυτή τη νίκη, για να κατακτήσει τον τίτλο η ΑΓΕ Πιερίας χρειάζεται στην αναμέτρηση της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής, όπου υποδέχεται την Αριδαία, να υπερασπιστεί τη διαφορά της νίκης με δεκατρείς πόντους (41-54) στο μεταξύ τους αγώνα του πρώτου γύρου.

Η ΑΓΕ Πιερίας ήτα καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, όπου δέχθηκε μόλις εννέα πόντους και κατάφερε να προηγηθεί με 9-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Εδεσσαϊκός αντέδρασε και κατάφερε μα μειώσει σε 24-33 στην ολοκλήρωσή του.

Στην τέταρτη περίοδο οι παίκτριες το Γιώργου Χρυσανθόπουλου διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά και έφτασαν στην επικράτηση με το τελικό 34-47.

Διαιτητές: Σαρακενίδης – Γιανκίδης.

Δεκάλεπτα: 3-11, 9-26, 24-33, 34-47.

Εδεσσαϊκός BC (Μπιτέρνας): Παπαδοπούλου 6, Αγγέλου, Μαυρίδου, Κουρσαράκου 6 (1), Μπαρουτσή 7, Προδρομίδου, Πάχου, Ιωαννίδου 4, Θεοδωρίδου, Καμτσή 6, Σάλα 5 (1).

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Χατζηαγοράκη 7 (1), Τσενεκίδου 9, Νικολαΐδου 5 (1), Εξίζογλου 3, Θεοδωρίδου 2, Ηλιάδου, Βαρμάζη 6, Πατσιαλή 2, Βλάχου, Λάπα, Δροσούνη 11, Παπαδοπούλου 2.